Karviná: Památný buk v Černém lese zničily houby

10. 8. 2017 13:47

Buk byl památným stromem vyhlášen v roce 2011, nyní o ochranu zřejmě přijde. Má nejméně 200 let, 35 metrů výšky, koruna je široká 25 metrů a obvod kmene necelých pět metrů. Je velmi vzácný i v tomto bývalém armádním lese, neboť nebyl nijak prořezáván během růstu. Nyní jej ničí houby a část stromu v koruně se už odlomila a zřítila k zemi. Mohlo se tak stát také vlivem poryvů větru při bouřkách v minulých dnech.

Karviná: Památný buk v Černém lese zničily houby
Foto: archív autora
Popisek: Karviná

Odbor stavební a životního prostředí MMK osadil u buku infotabuli a strom se stal v posledních letech příjemnou atrakcí. Aktuálně ale zvlášť nedoporučujeme jízdu na kole ani procházku po stezce v blízkosti stromu – mohl by být opravdu nebezpečný. Dnes jsme informovali vlastníka – Lesy České republiky, které přislíbily prohlídku a urychlené odstranění spadlých částí stromu. Stav ještě bude zevrubně prozkoumán a požádáme o stanovisko také Agenturu ochrany přírody ČR.

Stromu se už odlomila část koruny a na spadlých částech je jasně patrné, že je poškozený od paty kmene až ke koruně, ovšem zevnitř. Houby se ve dřevě vyvíjely už delší dobu a už jsou zvenčí viditelné i jejich plodnice. Vzhledem k výšce stromu ale nebylo možné odhalit vady dříve, protože má normální listy a strom nevykazuje při zběžné obhlídce žádné evidentní známky poškození.

Nyní patří les Lesům České republiky, ale dříve býval zakázaným územím - armádním prostorem. Je lesem hraničním (s Polskem) a sídlila tu protiraketová obrana. Kvůli nepřístupnosti lesa a dlouho i tohoto úseku státní hranice byly v některých částech lesa prakticky minimální zásahy. Buk lesní se dle odborníků může ve zdraví ,,dožít“ i pěti set let.

V Karviné je celkem sedm památných stromů a jeden keř - shodou okolností vloni vyhlášený brslen opět v Černém lese. Dva stromy zdobí zámecký park.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvůr Králové nad Labem: Suché stromy z náměstí T. G. Masaryka zmizí, nahradí je nové okrasné třešně

7:34 Dvůr Králové nad Labem: Suché stromy z náměstí T. G. Masaryka zmizí, nahradí je nové okrasné třešně

Během nadcházejících dní dojde k výměně suchých stromů na náměstí T. G. Masaryka.