Kladno: Obce se spojují s městem v řešení naléhavých otázek budoucnosti

08.01.2021 14:51 | Zprávy

Důležité závazky, spojené s životním prostředím, chtějí Kladno a okolní obce řešit společně. Finišuje zakládací proces Dobrovolného svazku obcí Kladensko (DSOK), jehož prvním úkolem je dostát požadavku evropské legislativy na zásadní snížení množství komunálního odpadu ukládaného na skládkách.

Kladno: Obce se spojují s městem v řešení naléhavých otázek budoucnosti
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

Zájem o vstup do svazku projevilo 17 obcí spadajících do správního obvodu obce s rozšířenou působností Kladno a jedna mimo tento obvod. Důvodem zájmu je pracovat na rozvoji regionu společně s městem Kladnem. Město iniciativě obcí vyhovělo a vstup do svazku a závazek stát se jeho lídrem schválili kladenští zastupitelé na prosincovém zasedání. Obce a města v širším správním celku ORP musí v nejbližších letech nalézt systémová efektivní řešení především odpadového hospodářství v souvislosti s novým zákonem o odpadech. Ten začal platit od 1. ledna letošního roku a zohledňuje závazné požadavky Evropské unie v této oblasti.

„Zákon například stanoví, že obce musí zajistit, aby do roku 2030 klesl podíl skládkovaného odpadu, zvláště směsného, až zhruba o třetinu. Je to samozřejmě rozumný krok, který má zajistit, abychom nebyli zavaleni odpadky. Je jich čím dál více a jejich likvidace představuje závažný problém, který pouze třídění nevyřeší. Pro část tříděného odpadu se totiž obtížně hledají zpracovatelé. Důležité je především snížit produkci odpadů, a to může ovlivnit každý z nás. Proto musí státy Evropské unie uplatnit i jiná řešení,“ sdělila náměstkyně primátora města Kladna Petra Melčová a dodala: „Toto břemeno však spadne na jednotlivé obce, ale mnohé z nich by samotné nebyly schopné náročný úkol splnit. Společně ve svazku mají i menší obce větší šance závazku dostát a Kladno, jako největší středočeské město se rozhodlo pomoci.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumín: U kapličky Pustyňa je nové posezení

11:17 Bohumín: U kapličky Pustyňa je nové posezení

Bohumín zrekonstruoval veřejné ohniště a dřevěné lavice u kapličky sv. Kříže, lidově zvané Pustyňa.