Kladno: Zámek otevře unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka

03.06.2020 6:32

Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milovaly a milují snad všechny děti a jejíž věhlas již dávno překročil české hranice. V nově zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se v sobotu otevírá unikátní expozice věnovaná právě tomuto významnému výtvarníkovi a kladenskému rodákovi, jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život.

Kladno: Zámek otevře unikátní expozici Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto
reklama

Návrh na zřízení stálé vzpomínkové expozice Zdeňka Milera v Kladenském zámku vzešel od jeho blízké spolupracovnice Pavly Petrákové Slancové. Ta byla také kurátorkou výstavy o výtvarníkovi, kterou Statutární město Kladno připravilo v Galerii Kladenského zámku v roce 2011 a jež byla přizpůsobena především dětem.

„Rozhodli jsme se podpořit nápad paní kurátorky a navázat na tuto úspěšnou výstavu. Expozici ‚Zdeněk Miler nejen krtek‘ návštěvníci naleznou v přízemí zámku, kde je již nyní otevřen Kabinet fotografie. Vydáme rovněž katalog se stejnojmenným názvem, který bude pro zahraniční návštěvníky k dispozici i v anglické verzi,“ uvedl primátor Dan Jiránek. Expozice bude návštěvníkům k dispozici každý víkend v prostorách Kladenského zámku.

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6628 lidí

Součástí výstavy, jež poutavě přiblíží život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, budou ukázky grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než 60. Návštěvníci budou moci také zhlédnout filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi, zajímavé workshopy a samozřejmě bude možné zakoupit si suvenýry s motivy oblíbené postavičky. „Na výtvarné stránce spolupracuje s kurátorkou rovněž výtvarnice Divadla Lampion Bára Voldrábová. Aktivně se zapojila do návrhů a výroby dětských dekorací do prostoru dětské herny a bude mít na starost již zmiňované výtvarně laděné workshopy pro děti,“ sdělila zastupitelka pro cestovní ruch Petra Melčová.

To ale rozhodně není vše, co na malé i velké návštěvníky čeká. „Se zástupci Astronomického ústavu Akademie věd ČR jsme dohodli spolupráci v oblasti popularizace kosmonautiky, vědy a techniky pro různé věkové skupiny od předškoláků až po seniory. Ústav se také podílí na tvorbě části výstavního prostoru, který podrobně přiblíží téma ‚Do kosmu s krtkem?, uvedla Petra Melčová a dodala: „Jako poslední část expozice chceme otevřít autentickou pracovnu s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. Pracovna se chystá k výročí 100 let od narození Zdeňka Milera 21. 2. 2021, s otevřením počítáme do konce tohoto roku.“ Se záměrem v neposlední řadě souvisí i otázka autorských práv a dalších právních náležitostí. Zahájení přípravy expozice předcházela jednání s dědici Zdeňka Milera. Po jimi schváleném projektu již nic nebránilo důkladné přípravě. Průběžně se schvalují už jen licenční záležitosti k výrobě modelů na výstavu. „Spolu s výstavou jsme připravili i nový materiál plný turisticky zajímavých informací o Kladně a jeho blízkém okolí,“ prozradila Petra Melčová.

Zdeněk Miler
započal svoji činnost ve zlínských filmových ateliérech. Od roku 1945 zahájil spolupráci s Jiřím Trnkou v barrandovském studiu „Bratři v triku“, pro nějž vytvořil dnes už kultovní logo. Tento režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti se proslavil doma i v zahraničí právě seriálem o Krtkovi a jeho kamarádech. Zajímavostí je, že seriál není mluvený, postavičky pouze vydávají zvuky citoslovci, které vznikly hlasovými záznamy Milerových dvou malých dcer. Svoji bohatou výtvarnou činnost rozšířil i o ilustrace dětských knížek a také o tvorbu pro dospělé. Statutární město Kladno udělilo Zdeňku Milerovi v září 2006 Cenu města.

REZERVACE termínu na webových stránkách Kladenského zámku (ZDE) nebo telefonicky, popř. osobně, v Turistickém informačním centru na pěší zóně (T. G. Masaryka).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodonín: Město pomáhá podnikatelům bezplatným užíváním veřejného prostranství

21:16 Hodonín: Město pomáhá podnikatelům bezplatným užíváním veřejného prostranství

Zastupitelstvo města schválilo úpravu obecně závazné vyhlášky k místnímu poplatku za užívání veřejné…