Kladno: Zdražení vody skoro o 30 procent považuje město za neadekvátní

23.11.2022 8:38 | Tisková zpráva

Město Kladno nesouhlasí s návrhem společnosti Vodárny Kladno-Mělník, a.s. (VKM), který od ledna počítá se skokovým nárůstem ceny vodného a stočného o více než 28 % ze 115 na 148 Kč/m3. Rada města Kladna vyzvala v usnesení akcionáře VKM, aby nárůst ceny činil maximálně necelých 13 % a kubík vody nestál více než 130 korun.

Kladno: Zdražení vody skoro o 30 procent považuje město za neadekvátní
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

„Ceny vody by se neměly zvedat takto nesmyslně, ale adekvátně. Kladno, Mělník, Kralupy a další města by podle předložené kalkulace VKM měla asi nejdražší vodu v republice, a to už nyní patříme mezi nejdražší regiony,“ upozorňuje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) a podotýká, že například v sousedním (a nutno dodat bohatším regionu) hlavního města Prahy rozhodl provozovatel vodovodů a kanalizací o zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok pouze o 18,5 % na 128 Kč (včetně DPH).

Podle předložené kalkulace jsou jako hlavní důvody výrazného zdražení uváděny standardní indexace o inflaci, nedostatek surovin v důsledku probíhajícího konfliktu na Ukrajině, a zvláště prudký nárůst všech nákladových vstupů, zejména růst cen energií - podle předložených podkladů má jít o nárůst o 216 %.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17396 lidí

Předkládané údaje jsou však přinejmenším diskutabilní tím spíše, že řada položek je v rámci kalkulace předkládána bez jakékoli věcné specifikace. Zejména o uváděné výši nárůstu nákladů na elektrickou energii lze mít důvodné pochybnosti a nejeví se jako hodnověrný. Návrh kalkulace také předpokládá výši inflace 18 %, podle aktualizované zprávy Českého statistického úřadu přitom dosahuje za říjen 2022 míra inflace pouze 15,1 %.

S ohledem na nezbytnost udržení sociálně únosné ceny vodného a stočného pro běžné odběratele pitné vody a odvádění odpadních vod (kterých je v regionu působnosti společnosti VKM více než 285 tisíc) se jeví představenstvem VKM navrhovaná výše vodného a stočného pro rok 2023 jako zcela nepřiměřená.

„Pokusíme se prosadit menší nárůst cen, ale bohužel k tomu nyní město Kladno nemá ve VKM nástroje a postavení hodné největšího akcionáře, kterého ostatní začali z nepochopitelných důvodů obcházet. Za dvouletého působení předchozí koalice Kladno krutě vypadlo ze hry, ODS to uchopila po svém a začalo se politikařit. Trápí mě to a mým úkolem bude získat pozici Kladna zpět tak, abychom ceny mohli ovládat nebo se na nich přinejmenším byli schopni dohovořit. Cítím, že alespoň Středočeské vodárny jsou a mohou být rozumným a kvalitním partnerem,“ uvedl Milan Volf.

Představenstvo VKM bude o cenách rozhodovat ve čtvrtek 24. listopadu. 

O společnostech Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) a Středočeské vodárny, a. s. (SVAS)

Vodárny Kladno – Mělník, a.s. jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury v severní části Středočeského kraje, který zabezpečuje zásobení přes 285 tisíc občanů pitnou vodou a odkanalizování více jak 170 tisíc obyvatel. Provozování vodovodů a kanalizací v majetku VKM zajišťuje společnost Středočeské vodárny, a.s., jejímž je VKM 34% akcionářem. Majoritním akcionářem je se 66 % koncern VEOLIA.

Dle výroční zprávy společnosti Středočeské vodárny, a.s. a zprávy o jejích vztazích za rok 2021 je elektrická energie nakupována od společnosti Veolia Komodity, s.r.o., která je též členem skupiny VEOLIA. Veolia komodity, s.r.o., resp. její mateřská společnost Veolia Energie ČR, jsou významnými dodavateli a dokonce výrobci elektrické energie v ČR.

Představenstvo společnosti VKM projednalo na svém zasedání dne 3. listopadu 2022 kalkulaci ceny vodného a stočného na rok 2023 a zároveň návrh výše nájemného za pronájem vodohospodářské infrastruktury na rok 2023. Kalkulace ceny vodného a stočného byla zpracována provozovatelem – společností Středočeské vodárny, a.s.

Kalkulace pro stanovení výše ceny vodného a stočného pro rok 2023 je následující:

tabulka

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Orlicí: S naučnou stezkou pomohou dotační tituly

19:53 Ústí nad Orlicí: S naučnou stezkou pomohou dotační tituly

Připravujeme vybudování naučné stezky po stopách sudetské hranice kolem Ústí nad Orlicí, jde o proje…