Kroměříž: Město pro příští rok ruší poplatek z pobytu, podpoří provozovatele hotelů a penzionů

15.12.2020 9:35

Kroměřížská radnice ruší od ledna příštího roku poplatek z pobytu. „Rozhodli jsme se tento poplatek pro rok 2021 nezavádět. Důvodem je snaha podpořit provozovatele hotelů, penzionů a dalších ubytovacích služeb, jejichž podnikání patřilo k těm velmi zasaženým opatřeními státu proti epidemii koronaviru,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kroměříž: Město pro příští rok ruší poplatek z pobytu, podpoří provozovatele hotelů a penzionů
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

Město na poplatku z pobytu přijde v příštím roce zhruba o sto tisíc korun, letos vybralo asi 130 tisíc korun. Platil ho člověk, který nemá v obci, kde pobývá, nahlášené trvalé bydliště. Zpoplatněn je úplatný pobyt u jednoho poskytovatele pobytu trvající nejdéle 60 kalendářních dnů po sobě. Sazba poplatku může činit až 21 korun, v Kroměříži letos platí sazba pět korun za den.

Zastupitelé ve čtvrtek kromě změny vyhlášky o místních poplatcích schválili také novou vyhlášku o místním poplatku ze psů. „Bylo do ní doplněno osvobození od poplatku pro držitele psa, jehož pes má složenou canisterapeutickou zkoušku. Naopak na základě konzultace s ministerstvem vnitra se vzhledem k nejasnosti pojmu vypouští osvobození pro držitele psa, pokud jde o speciálně cvičeného ochranářského psa a je využíván ke služebním účelům a má příslušné osvědčení,“ popsala právnička úřadu Petra Svačinová s tím, že osvobození od poplatku pro Policii ČR a Městskou policii Kroměříž zůstalo zachováno.

Zastupitelstvo schválilo i novou vyhlášku o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Úprava tohoto poplatku stejně jako u předchozích vyhlášek vychází ze stavu platného pro letošní rok. Doplněno bylo pouze osvobození od poplatku v případě, že veřejné prostranství užívá jeho vlastník.

Kromě výše uvedených změn zůstávají ostatní sazby poplatků stejné jako v letošním roce. Nemění se tak například sazba poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, která zůstává na 492 korunách za rok.

Město mělo dosud pouze jednu vyhlášku o místních poplatcích, která zahrnovala všechny výše zmíněné poplatky. „Na základě doporučení Ministerstva vnitra ČR bylo zastupitelstvu navrženo upravit jednotlivé poplatky samostatnými obecně závaznými vyhláškami,“ uzavřela Svačinová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká Lípa: O výměnu řidičského průkazu můžete zažádat i elektronicky

10:48 Česká Lípa: O výměnu řidičského průkazu můžete zažádat i elektronicky

Pokud máte přístup do Portálu občana a máte zřízenou datovou schránku fyzické osoby, můžete od 1. če…