Kroměříž: Radnice nechá vyrobit památník Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna

13.11.2021 7:35 | Tisková zpráva
autor: PV

Kroměřížská radnice v příštím roce odhalí památník olomouckému biskupovi a mecenáši umění Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna.

Kroměříž: Radnice nechá vyrobit památník Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Bude se jednat o umělecké dílo, které vytvoří sochař Ondřej Oliva. Věřím, že půjde o důstojnou a nadčasovou připomínku této výrazné osobnosti, která se velmi zasloužila o všestranný rozvoj našeho města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Památník za 1,7 milionu korun by měl být dokončen nejpozději na podzim příštího roku. Památník bude umístěn na kruhové ploše před arcibiskupským zámkem a arcibiskupským gymnáziem, tedy na rohu ulice Pilařovy a na okraji Sněmovního náměstí. „Náklady nebude platit samotné město. Již nyní projevili zájem podílet se na tomto záměru někteří sponzoři či Klub UNESCO Kroměříž,“ poznamenal Němec.

Karel z Lichtensteinu – Castelcorna (1624–1695) byl olomouckým biskupem v letech 1664 až 1695. Krátce zastával také funkci zemského hejtmana na Moravě (1666–1667). Ve druhé polovině 17. století patřil k předním osobnostem rekatolizace na Moravě. Jeho jméno je ale spojováno i s čarodějnickými procesy na severní Moravě. Roku 1680 dal například souhlas s vyšetřováním a následným upálením Kryštofa Aloise Lautnera obžalovaného soudcem Bobligem z Edelstadtu z čarodějnictví. Celkově nečinně přihlížel čarodějnickým procesům probíhajícím na Velkolosinsku a Šumpersku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známka

Dobrý den, pane Kolovratníku. Vy jste sice dali stopku zdražování dálničních známek, ale upřímně, přijde vám současná výše vzhledem k tomu, v jakém stavu dálnice máme adekvátní? A co mě zajímá ještě víc, proč si nemohu koupit známku na půl roku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český Těšín: Třetí informační panel už slouží cestujícím

22:41 Český Těšín: Třetí informační panel už slouží cestujícím

Máme novu zprávu pro všechny, kteří v Českém Těšíně využívají autobusovou dopravu.