Kroměříž loni hospodařila s přebytkem téměř 45 milionů korun

20.06.2021 9:51

Kroměřížská radnice v minulém roce hospodařila s přebytkem téměř 45 milionů korun. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 111,9 milionu korun. Údaje vyplývají ze závěrečného účtu, který ve čtvrtek schválili zastupitelé.

Kroměříž loni hospodařila s přebytkem téměř 45 milionů korun
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Příjmy města v minulém roce činily 758,3 milionu korun a výdaje 713,7 milionu korun. Schválený rozpočet počítal s příjmy 722,2 milionu korun a s výdaji 834,1 milionu korun.

„Město loni sice zaznamenalo kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru výpadek daňových příjmů ve výši 29,5 milionu korun, který ale byl sanován státem kompenzačním bonusem. Hospodaření města skončilo výrazným přebytkem také proto, že některé velké investiční akce se naplno rozjely až v letošním roce. Můžeme si tyto investice dovolit díky tomu, že jsme si na ně v minulých letech našetřili a také část peněz na jejich hrazení získáme jako dotaci,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Podle vedoucího odboru financí Radima Hlaváče město zaznamenalo nejvyšší výpadek u daně z příjmů právnických osob (téměř 18 milionů korun) a u daně z příjmů fyzických osob (zhruba sedm milionů korun). Příjmy města ale byly oproti roku 2019 nakonec téměř o 57 milionů korun vyšší. „Zdá se to pozitivní, ale vzhledem k vykázanému úbytku na běžných příjmech a přijatému vládnímu daňovému balíčku to může znamenat problém pro hospodaření města v budoucích letech,“ upozornil Hlaváč.

Město loni proinvestovalo více než 93 milionů korun, podobně jako v roce 2019. Schválený rozpočet počítal s investicemi téměř za 180 milionů korun. Některé akce ale přešly do rozpočtu na letošní rok. Největší investicí Kroměříže tak loni byla rekonstrukce technologie chlazení zimního stadionu, která stála asi 37 milionů korun. Přes devět milionů korun bylo proinvestováno na stavbě parkovacího domu, za 8,6 milionu korun město koupilo pozemky, čtyři miliony korun investovalo do opravy domu někdejší vojenské správy v Havlíčkově ulici a za 2,7 milionu korun pořídilo mobilní kluziště.

Radnice loni čerpala nízkoúročenou půjčku přes 22 milionů korun od Státního fondu životního prostředí na zmíněnou rekonstrukci chlazení zimního stadionu. Splatila naopak 2,133 milionu z dřívějších závazků. Ke konci loňského roku tak Kroměříž dlužila necelých 33 milionů korun.

Na letošní rok město počítá s rozpočtem, který má po úpravách příjmy 817,5 milionu korun a výdaje 984,9 milionu korun. Schodek 167,4 milionu korun město hodlá hradit z dřívějších úspor. Na investice má radnice po úpravách v podobě rozpočtových opatření vyčleněno asi 215 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Sportovní den pro prvňáčky

16:43 Příbram: Sportovní den pro prvňáčky

V těchto dnech probíhá Evropský týden sportu, do kterého se ve spolupráci se sportovními kluby zapoj…