Město následně sestavilo pracovní skupinu, jejímž cílem je především řešení systému zásobování teplem v blízké budoucnosti, a tedy i následného vývoje cen tepla v Liberci. Jednání, kterého se za SML zúčastnili Lukáš Martin, Roman Šotola a Petr Černý, již přinesla první výsledek: zmírnění růstu cen tepla pro obyvatele Liberce.
„S ohledem na společné vlastnictví Teplárny Liberec jsme vyzvali město k jednání a uzavření dohody o společném postupu na teplárenském trhu v Liberci," komentuje vznik pracovní skupiny Ing. Václav Hrach, Ph.D., předseda představenstva MVV Energie CZ. V pracovní skupině jsou zástupci obou akcionářů, tedy jak z MVV Energie CZ a.s., která je prostřednictví společnosti ENERGIE Holding většinovým vlastníkem Teplárny Liberec, a.s., tak i Statutárního města Liberec, které vlastní zbývajících 30% akcií.
Projednávaná modernizace přináší např. nové zdroje pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie. Zároveň se však zabývá i maximálním využitím zařízení na energetické využití odpadů TERMIZO. Pro Liberec je podstatné skloubení odpadového hospodářství a výroby tepla tak, aby celý systém fungoval na cenově přijatelné bázi. MVV Energie CZ a.s. vlastní nyní i zařízení TERMIZO, proto je vhodné, aby akcionář vhodně upravil i dlouhodobou smlouvu o dodávce tepla z TERMIZO pro Teplárnu Liberec. Cena tepla, kterou TERMIZO vyrábí z odpadů a dodává Teplárně Liberec, je nepřímo svázána s cenou zemního plynu. Pokud se mění cena zemního plynu, a tedy i cena tepla pro domácnosti, mění se tak i cena tepla dodávaného ze zařízení TERMIZO. Pro domácnosti v Liberci je důležité propojení odpadového hospodářství s výrobou a distribucí tepla, ale celý tento systém musí fungovat tak, aby cena tepla byla pro domácnosti dostupná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: liberec.cz