Liberec: Hasiči slavili 110. výročí své první budovy

20.10.2019 13:58

Velké hasičské oslavy se odehrály v Barvířské ulici. K příležitosti oslav 110. výročí otevření hasičské zbrojnice v Liberci byly předány medaile, skládali slib noví příslušníci hasičského sboru, byla odhalena pamětní deska a došlo i na křest.

Liberec: Hasiči slavili 110. výročí své první budovy
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

První liberecký sbor hasičů byl založen již v roce 1863, avšak své první „velké“ zbrojnice se hasiči dočkali až v roce 1909, kdy jim 17. října téhož roku byla slavnostně předána hasičská zbrojnice v Barvířské ulici č.p. 29 v Liberci. Zbrojnice se postupem doby stala stanicí profesionálních hasičů a ve správě hasičů je i v současnosti, kdy slouží jako prostory krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Po úvodních proslovech hostů byly slavnostně z rukou krajského ředitele HZS Libereckého kraje plk. Luďka Prudila a náměstka generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Františka Zadiny předány medaile HZS ČR za věrnost II. a III. stupně dlouholetým příslušníkům.

Po předání věrnostních medailí krajský ředitel HZS LK předal dvě medaile Hasičského záchranného sboru LK – Rudolfu Broulíkovi a Janu Kubalemu (nejdéle sloužící příslušník HZS LK v délce 40,5 roku). Medaili lze udělit za významnou nebo dlouhodobou spolupráci s HZS kraje na úseku požární ochrany, integrovaného záchranného systému nebo ochrany obyvatelstva a krizového řízení. Dále je možno ji udělit za dlouhodobou a vynikající činnost při příležitostech životních nebo pracovních jubileích nebo za mimořádně záslužný čin.

Po předávání medailí akce pokračovala slavnostním složením služebního slibu dvaceti novými příslušníky z celého kraje. Všem nováčkům byly předány primátorem statutárního města Liberec a krajským ředitelem hasičů pamětní desky se zněním slibu.

Došlo také na jeden křest

A to publikace s názvem „110 let v Barvířské“, ve které je popsána historie hasičských sborů v Liberci. Publikace byla vydána k příležitosti výročí 110 let působení hasičů v Barvířské ulici. Publikaci pokřtili přípitkem ředitel HZS Liberecké kraje plk. Luděk Prudil, primátor Liberce Jaroslav Zámečník, brig. gen. František Zadina, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová a autor publikace Karel Boháč (bývalý krajský ředitel hasičů).

Celá akce vyvrcholila odhalením pamětní desky, jejíž úkolem je připomínat významné mezníky libereckých hasičů, kterými jsou založení prvního hasičského sboru na území Liberce v roce 1863, slavnostní otevření hasičské zbrojnice v roce 1909 v Barvířské, založení českého hasičského sboru města Liberec v roce 1945, vznik Hasičského záchranného sboru České republiky k datu 1.1. 2001. Deska také nese základní hasičské motto: „Sobě ku cti, vlasti ku prospěchu, bližnímu ku pomoci“. Umístěna je na čelní straně budovy krajského ředitelství. Desku odhalili společně primátor Jaroslav Zámečník a krajský ředitel hasičů Luděk Prudil. U odhalení desky byl přítomen i Vladimír Drbohlav, bývalý obyvatel bytu, který byl původně součástí hasičské zbrojnice, kde bydlel společně s rodiči a jehož tatínek Antonín býval zastupujícím velitelem požárního sboru Liberce.

Během programu byla připravena ukázka nové techniky, kterou liberečtí profesionálové disponují. K vidění byl automobilový žebřík AZ 42 Iveco – Magirus , který je určen pro zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou, technický automobil TA- S1CH, sloužící pro zásahy s nebezpečnými látkami, cisternová automobilová stříkačka Scania CAS 20/4000/240-S2T a pásové obojživelné vozidlo Hägglunds BV206, které je určeno k zásahům v těžce přístupném terénu a při povodních. Výstavu techniky doplnil jablonecký veterán z roku 1918 Praga typ L. Po skončení oficiálního programu byla připravena výstava dobových fotografií liberecké hasičské historie v prostorech Krajského ředitelství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolín má nové přístřešky MHD zastávek

17:57 Kolín má nové přístřešky MHD zastávek

V letošním roce jsme obnovili dalších sedm zastávek městské hromadné dopravy.