Liberec: Kino dostane do nájmu sdružení Zachraňme kino Varšava

19.07.2013 8:23

Šanci pokusit se o záchranu zchátralé Varšavy dostalo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, založené mladými nadšenci z Liberce. Roční pronájem tomuto sdružení odsouhlasila Rada města Liberce.

Liberec: Kino dostane do nájmu sdružení Zachraňme kino Varšava
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Přes veškerou negativní mediální kampaň, která doprovází spolupráci mezi Statutárním městem Liberec a občanským sdružením Zachraňme kino Varšava, se město dohodlo s oběma zájemci o pronájem Varšavy na koordinovaném postupu, a Rada města Liberce tak mohla potvrdit nájemní smlouvu na kino Varšava se sdružením Zachraňme kino Varšava. O novém nájemci kina rozhodli radní na své 13. schůzi v tomto roce 16. července.

„Bylo třeba postupovat v této věci zcela transparentně a to především s ohledem na to, aby v budoucnu nemohl být celý postup jakkoli zpochybněn. Pokud bychom pominuli návrhy jiného občanského sdružení, i když jsme o něm měli pochybnosti, mohlo by to mít fatální důsledky pro celý projekt. Proto jsme se rozhodli nic neriskovat a postupovat tak, aby všechny pochybnosti byly odstraněny. Již od počátku jsme ale plánům občanského sdružení Zachraňme kino Varšava vyjadřovali podporu a spolupracovali na naplňování společných cílů,“ řekla primátorka Statutárního města Liberce Martina Rosenbergová.

Náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc zdůraznil, že ale ani druhý zájemce o pronájem biografu neodešel z výběrového řízení úplně s prázdnou. Společnost Vlasty Buriana dostala totiž nabídku svůj záměr uskutečnit ve spolupráci s novým nájemcem Varšavy.

„V posledních čtrnácti dnech vedení města intenzívně komunikovalo s druhým zájemcem o pronájem Varšavy, Společností Vlasty Buriana. Ta může svůj záměr prezentovat jako součást projektu občanského sdružení Zachraňme kino Varšava,“ uvedl náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Projekt na záchranu zchátralého kina připravuje sdružení, které si Varšavu vetklo do svého názvu, už bezmála rok. Chce z Varšavy vybudovat s pomocí evropských dotací multikulturní centrum, v němž by se vedle filmových představení odehrávalo i divadlo nebo tanec. Zázemí pro svůj dramatický kroužek by zde měla najít také Základní umělecká škola Liberec.

„Jsem ráda, že pronájem kina občanskému sdružení Zachraňme kino Varšava radní odsouhlasili jednomyslně,“ dodala primátorka města Martina Rosenbergová.

Podle projektu občanského sdružení přijde rekonstrukce Varšavy na zhruba 20 milionů korun. Z toho 17 milionů by rádi lidé ze sdružení získali z evropských dotací v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Část povinné spoluúčasti jim přislíbil Liberecký kraj – přesně 1,2 milionů korun. Zbylých 1,8 milionů by sdružení rádo získalo z prodeje vrchní části budovy Pizzerie Maškovka.

„Jednala jsem o celém projektu také s hejtmanem Libereckého kraje, Martinem Půtou, který mne osobně ujistil, že jej nejen osobně podporuje, ale že také zvolený postup je možný, což mu potvrdili i pracovníci Regionální rady. Občanské sdružení tak může bez obav žádat o evropské dotace,“ doplnila primátorka Martina Rosenbergová.

Partu mladých lidí ze sdružení Zachraňme kino Varšava rozhodnutí rady města potěšilo. „Jsme rádi, že rada přes původní zrušení svého usnesení náš projekt podpořila, a umožnila tak současně nejen zachránit zchátralé kino, ale i několikanásobně zhodnotit majetek města. Rekonstrukce proběhne v příštím roce. Předpokládáme, že Varšavu otevřeme ještě tentýž rok,“ uvedl za občanské sdružení architekt Ondřej Pleštil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: liberec.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Den architektury nabízí pestrý program

18:35 Karlovy Vary: Den architektury nabízí pestrý program

Festival Den architektury opět láká na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí po celé r…