Liberec: Přes 139 milionů korun na nové kotle a čerpadla začne kraj rozdělovat v září

17.07.2019 11:33 | Zprávy

Třetí a zároveň poslední vlna kotlíkových dotací byla vyhlášena v pondělí 15. července zveřejněním programu s názvem Kotlíkové dotace v Libereckém kraji III. Na zájemce o nové ekologické kotle čeká více než 139 milionů korun. Stejně jako v předchozí výzvě mohou zájemci žádosti podávat elektronicky, přijímat se začnou v pondělí 23. září od 16:00 hodin.

Liberec: Přes 139 milionů korun na nové kotle a čerpadla začne kraj rozdělovat v září
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

„Program kotlíkových dotací jsme na ministerstvu životního prostředí vymysleli doslova na míru našemu ovzduší i domácnostem. Lokální vytápění totiž zatěžuje naše životní prostředí daleko více než průmysl nebo doprava. Čím dříve budou z provozu staženy staré neekologické kotle, tím dříve se nám bude lépe a zdravě dýchat. Navíc všechny domácnosti musí staré neekologické kotle povinně vyměnit nejpozději do konce srpna roku 2022, do té doby musí být všechny staré kotle odstaveny z provozu. Nikdo by tedy neměl s výměnou kotle otálet a měl by si požádat v této nejspíše poslední vlně o kotlíkovou dotaci. Nejenom že ušetří na nákupu kotle i jeho provozu a vyhne se případné pokutě, ale hlavně pomůže okamžitě zlepšit ovzduší ve své obci,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Opět bude podporována výměna starých kotlů první či druhé emisní třídy, a to za kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či tepelná čerpadla,“ říká krajská radní Radka Loučková Kotasová, která má program kotlíkových dotací ve svém resortu. „Žadatelé mohou získat finanční podporu v závislosti na druhu pořizovaného zdroje tepla, od 95.000 do 120.000 korun. Na tepelná čerpadla a automatické kotle na biomasu přispíváme maximální částkou 120.000 korun, ruční kotle na biomasu jsou podporovány částkou až 100.000 korun. Na koupi plynového kondenzačního kotle dostanou žadatelé maximálně 95.000 korun,“ upřesnila radní s tím, že stejně jako v předchozí výzvě budou částkou 7.500 Kč zvýhodněni žadatelé žijící v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší (Cvikov, Česká Lípa, Čtveřín, Doksy, Frýdlant, Horní Branná, Chotovice, Chuchelna, Jenišovice, Jilemnice, Karlovice, Koberovy, Kruh, Lažany, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Maršovice, Martinice v Krkonoších, Mimoň, Mírová pod Kozákovem, Modřišice, Nová Ves nad Popelkou, Nový Bor, Ohrazenice, Okrouhlá, Paceřice, Pěnčín (LB), Pěnčín (JBC), Pertoltice pod Ralskem, Přepeře, Příšovice, Radimovice, Radvanec, Roztoky u Jilemnice, Semily, Skalice u České Lípy, Skuhrov, Stráž nad Nisou, Studenec, Sychrov, Turnov, Zákupy, Železný Brod).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Porušování pravidel chování v přírodě

13:05 Hradec Králové: Porušování pravidel chování v přírodě

O prázdninách přibývá případů, kdy městská policie a lesníci řeší častější porušování pravidel chová…