Liberec: Snižování holubí populace ve městě

11.02.2019 11:40

Krmíte holuby na veřejných prostranstvích? Nedělejte to, hrozí vám pokuta.

Liberec: Snižování holubí populace ve městě
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Jednou z činností odboru ekologie a veřejného prostoru statutárního města Liberce je provádění pravidelné deratizace města Liberce. Přesněji řečeno pozemků a veřejných prostranství v jeho vlastnictví. Deratizace je zaměřena na snižování stavů hlodavců, zejména potkanů a dále na regulaci populací holubů. A právě na tyto opeřence se nyní město zaměřilo. Nejenom majitelé nemovitostí se potýkají s vrstvami trusu na svých objektech, kdy tito opeřenci znečišťují římsy, parapety, balkony atd., ale mohou přenášet i některé nemoci, roztoče, či parazity. V minulosti byla regulace holubů prováděna na základě monitoringu dané lokality, posléze firma za účelem odchytu rozmístila, v souladu s platnou legislativou, odchytové klece. V posledních letech město přistoupilo k biologické ochraně, kdy jsou holubi plašeni za pomocí dravců a zároveň dochází i k odchytu do klecí.

Zhotovitel prací spolupracuje na plašení a odchytech nejenom s městem, s Krajskou nemocnicí Liberec, kde hrozí především kolize s vrtulníkem záchranné služby, ale také např. s některými vybranými nákupními centry. Jestliže však chceme docílit trvalejšího efektu a ačkoli se město snaží tyto opeřence odchytávat a plašit za pomocí dravců, neobejde se to bez patřičného chování obyvatel města. Počet holubů ve městě totiž souvisí nejen s dostatkem vhodných hnízdišť, ale i dostupností potravy a celkově pořádkem ve městě. A to si mnozí lidé neuvědomují. Za krmení holubů na veřejných místech přitom hrozí až tisícikorunová pokuta. V Liberci tento nešvar hlídají městští strážníci. Kohokoli, kdo hodí holubům jídlo, třeba kus pečiva nebo zrní, mohou strážníci pokutovat na základě vyhlášky města Liberec č. 3/2009 o veřejném pořádku, dle které si každý musí počínat tak, aby nezpůsobil znečištění veřejných prostranství. Za nedodržení povinností této vyhlášky je možno uložit sankce, což má v gesci Městská policie Liberec.

Další alternativou k omezení bodového výskytu holubů je zabezpečení parapetů a říms u jednotlivých objektů speciálními spirálami či bodci a balkony sítěmi. Také různé další vletové otvory na objektech by si majitelé měli zabezpečit, aby se nezvyšoval počet míst, kde holuby zahnízdí a vyvedou mladé. Je sice čistě na majitelích konkrétních nemovitostí, zda k takové formě ochrany přistoupí, ale v rámci celoplošného snižování stavu populace holubů bude město Liberec rádo za každého takto zodpovědného majitele nemovitosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třebíč: Do židovské čtvrti budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé

21:23 Třebíč: Do židovské čtvrti budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé

Třebíč čelí v posledních letech stále rostoucímu počtu aut, což způsobuje problémy v celém městě, ze…