Liberec: Sociální služby bijí na poplach. Chybí peníze na zdravotní péči

14.05.2019 18:18 | Zprávy
autor: PV

Péči zdravotních sester v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních proplácejí zdravotní pojišťovny, ale těm, jež pracují například v domovech seniorů či ústavech pro zdravotně postižené, mzdu dorovnává zřizovatel dané organizace nebo organizace sama.

Liberec: Sociální služby bijí na poplach. Chybí peníze na zdravotní péči
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

O řešení této neúnosné situace požádala nyní ministerstvo práce a sociálních věcí dopisem krajská pobočka Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. K žádosti se připojil také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou zdravotní pojišťovny povinny uhradit zdravotní služby těm, kteří je v souladu s tímto zákonem poskytli pojištěncům. Hlavním problémem však je placení poskytované zdravotní péče v takzvané odbornosti 913, což se týká právě všeobecných sester v sociálních službách. Celý problém vznikl kolem roku 2013, kdy došlo ke zrušení plateb za zdravotní péči výkonově, tedy ohodnocením jednotlivých úkonů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Hazardování

Jak přesně dle vašeho vyjádření stát hazarduje s bezpečím dětí i stabilitou zdravotního pojištění? Mimochodem podle mě je toho víc, s čím hazarduje.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Parkování v Pokraticích bude stát deset korun na celý den

20:36 Litoměřice: Parkování v Pokraticích bude stát deset korun na celý den

Vědecká show plná efektních pokusů, pohled do mikroskopu na dávný svět pod našima nohama, ukázky vrt…