V současné době postihuje nejenom Liberec, ale i další regiony úbytek srážek. Jedná se o negativní trend, a ačkoli nám nyní v květnu v Liberci několik dní pršelo, tak z dlouhodobého hlediska je dopad sucha na zeleni patrný.
Město se potýká na svých pozemcích hned s několika negativními jevy, které jsou zapříčiněny dlouhodobým suchem. V první řadě mírné zimy a suchá léta bohužel oslabila především mělce kořenící smrky, které se nacházejí na exponovaných stanovištích. To má za následek, že se nyní potýkáme v intaravilánu i extravilánu města s kůrovcovou kalamitou. Ta se původně začala šířit pouze v lesních porostech, ale správci zeleně zjišťují její hojné rozšíření i na plochách veřejně přístupné zeleně, kde kůrovec (lýkožrout smrkový) napadá jak zapojené porosty, tak i jednotlivé jehličnaté dřeviny.
Nicméně se suchem se potýkají i stromy listnaté, a to převážně mladí jedinci. Tyto dřeviny nemají ještě dostatečně vyvinutý kořenový systém, který by se dostal k hlouběji uložené vodě v půdě a často i přes zálivku usychají. Přímo život ohrožující je pro stromy betonová džungle v centru města, kde kořenové mísy obklopuje samý beton či dlažba. Zde je nad terénem za tropických letních teplot cca 600 C, což je pro zeleň velmi limitující až likvidační. K problému nepřispívá i malý kořenový prostor, který rychle vysychá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV