Litoměřice: Biskup Jan Baxant požehnal letošnímu roku oslav v kostele Všech svatých

29.04.2019 19:03 | Zprávy
autor: PV

Slavnostní chvíli zažil v pátek 26. dubna kostel Všech svatých v Litoměřicích. Biskup Jan Baxant totiž v průběhu mše požehnal letošnímu roku oslav 800. výročí města Litoměřice.

Litoměřice: Biskup Jan Baxant požehnal letošnímu roku oslav v kostele Všech svatých
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Fakt, že se tak stalo v kostele Všech svatých, a nikoliv v katedrále sv. Štěpána, není náhodný. Kostel totiž byl postaven v měšťanské části, kde se rodilo město. Do té doby existoval jen Dómský pahorek s kapitolou. Prvně je připomínán k roku 1235, ale postaven byl pravděpodobně dříve. Navíc součástí kostela patřícího církvi je městská věž, což symbolicky představuje sepjetí města a církve, které ale  nebylo při pohledu do historie vždy jednoduché.

„Při tomto významném výročí chceme vzpomenout také na ty, kteří měli před 800 lety onu myšlenku vybudovat krásné město. Ta myšlenka byla tak silná, že měla 800 let úspěch,“ pronesl biskup Jan Baxant během mše, která se uskutečnila v den zahájení turistické sezony.

Slavnostní zahájení navázalo na letošní první farmářské trhy, které probíhaly v pátek od 8 do 13 hodin na nově zrekonstruované tržnici. Odpoledne pak pro návštěvníky připravilo město kulturní program, který byl laděn v duchu oslav 800. výročí. Odstartovalo jej představení exteriérové výstavy Osm století příběhů, která prostřednictvím velkoformátových bannerů poutavou formou přibližuje historii 800letého města. Autorem výstavy jsou Filip Hrbek, litoměřický radní a historik, a student historie Ondřej Přecechtěl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Praha 5: Šestnáctý ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově

10:44 Praha 5: Šestnáctý ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově

V neděli se na Malostranském hřbitově konal již šestnáctý ročník obnovených Májových slavností.