Litoměřice: Opravy městské věže kostela Všech svatých finišují

13.08.2022 20:06

Už jen několik málo dní bude dominantu Mírového náměstí – městskou věž u kostela Všech svatých – zakrývat lešení a ochranné sítě.

Litoměřice: Opravy městské věže kostela Všech svatých finišují
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Po zhruba tříměsíční rekonstrukci se její bílá fasáda a opravené ciferníky hodin kolemjdoucím opět v plné kráse ukážou v polovině srpna. Jak přiblížil investiční technik z Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích Ladislav Pošík, práce na opravě zahrnuly mimo jiné opravu fasády a pískovcových ostění. 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36947 lidí

„Prováděla se také změna nasvícení. Zatímco dříve byla částečně nasvícená ze sousední budovy muzea, nyní je osm bodů úsporných LED světel umístěných přímo na věži,“ poznamenal Ladislav Pošík s tím, že náklady na opravu jsou přibližně 6,5 milionu korun.

Uvnitř věže dále odborná firma renovovala i mohutnou dřevěnou konstrukci pod zvonovou stolicí. „Po dohodě s památkáři jsme její povrch vysáli, mechanicky očistili jemnými kartáči a ošetřili chemickým nátěrem,“ popsal Zdeněk Oravec z tesařství Čenda, které se na opravě věže podílelo.

V horní části 54 metrů vysoké věže bylo dále nutné opravit podlahy, zajistit izolaci proti vodě nebo zrekonstruovat poškozené klempířské prvky. Součástí rekonstrukce městské věže byla také oprava ciferníků a ručiček věžních hodin. Místo plánovaného umytí a údržby stroje bylo při bližším průzkumu, který umožnilo až postavené lešení, nakonec nutné hodiny kvůli špatnému stavu kompletně rekonstruovat. Kvůli ochraně památky před holubím trusem budou na vrchu věže instalovány ochranné sítě. Jejich provedení v bílé barvě nebude pohled na dominantu nijak narušovat. Ještě do konce letošního roku má být dokončený také odlitek nového srdce pro největší ze tří zvonů, to stávající je totiž uvolněné a při používání by mohlo zvon poškodit.

Ačkoli vnitřek čtyřpatrové věže od prvního patra zabírá z velké části mohutná konstrukce trámů pro zavěšení zvonů, v úrovni ochozu se nachází prostor pro byt věžného vybavený přívodem vody. Věžný měl o patro níže k dispozici také litinovou splachovací toaletu, jejíž historická podoba se dodnes dochovala. Pozdně gotická a renesanční hranolová věž u kostela Všech svatých pochází ze 14. století a později byla dále dostavována a upravována. Výstup po úzkých schodech až na její vrchol je s ohledem na spletitou dřevěnou konstrukci poměrně obtížný a veřejnosti v současné době z bezpečnostních důvodů nepřístupný.

„Aby zvídaví návštěvníci a obyvatelé města mohli do útrob městské věže přesto nahlédnout, připravujeme virtuální prohlídky této významné památky,“ nastínila Eva Břeňová, vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu Městského úřadu v Litoměřicích.

V Litoměřicích ale není o vyhlídková místa nouze. Přímo na Mírovém náměstí mohou zájemci zavítat na vyhlídkovou věž Kalich, která nabízí srovnatelný výhled jako městská věž, nebo mohou vystoupat na věž u katedrály svatého Štěpána. Rozhledna, kde je možné pokochat se výhledem na město i České středohoří, se nachází také na Mostné hoře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň pokračuje v plánování výstavby dalších stovek městských bytů

20:33 Plzeň pokračuje v plánování výstavby dalších stovek městských bytů

Město Plzeň pokračuje v další výstavbě městských nájemních bytů. Pro 12 lokalit ve vlastnictví města…