Litoměřice: Starosta zahájil v hradu výstavu, jež je poctou Aloisi Klarovi

13.06.2014 7:38 | Zprávy

Litoměřice si tento měsíc připomínají památku Aloise Klara, čestného občana města, který zásadním způsobem změnil přístup k nevidomým na našem území. Starosta Ladislav Chlupáč v úterý odpoledne zahájil v hradu výstavu, která byla prvně prezentována loni v pražském Karolinu u příležitosti 250. výročí narození zakladatele péče o nevidomé v Čechách. K vidění bude v Litoměřicích do konce června.

Litoměřice: Starosta zahájil v hradu výstavu, jež je poctou Aloisi Klarovi
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Výstava představuje zakladatele prvního ústavu pro nevidomé v Praze jako mimořádnou osobnost počátku 19. století. Připomíná též jeho následovníky, kteří v udržování tradice péče o nevidomé v Čechách pokračovali. K vidění je zde i tvorba dětí Střední školy a Mateřské školy Aloyse Klara v Praze. „Nabízíme vzdělání dětem v deseti oborech, přičemž některé jsou zakončeny maturitou,“ uvedl vernisáži přítomný zástupce ředitelky školy Dalimil Vrtal.

Vystaveny jsou v hradu ručně vázané knihy, výrobky z proutí, keramiky, textilu apod. „Vezmeme-li v úvahu, že autory jsou buď zcela nevidomé děti, nebo jedinci se zbytky zraku, je to úžasné,“ uvedl Tomáš Hlaváček, předseda Sdružení pro zachování a obnovu památek Úštěcka, které ve spolupráci s městem Litoměřice, Centrem cestovního ruchu Litoměřice, Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Střední školou a Mateřskou školou Aloise Klara výstavu v hradu zorganizovalo.

Vedení litoměřické radnice si odkazu Aloise Klara velmi váží. Právě v těchto dnech vyhlásilo další ročník udílení Cen Aloise Klára osobnostem, které se zasloužily o rozvoj sociálních nebo zdravotních služeb ve městě. „Důležitý je přitom fakt, že nominace na cenu přicházejí zdola – tedy od občanů, spolků, organizací apod.,“ upozornil starosta Ladislav Chlupáč, který od Tomáše Hlaváčka obdržel minci vydanou v loňském roce Českou národní bankou u příležitosti 250. Výročí narození Aloise Klara.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: litomerice.cz

Ing. Martin Dvořák byl položen dotaz

Bez svobody slova není demokracie

To máte svatou pravdu, ale proč tedy nerespektujete názory druhých? Myslím těch, co s vámi nesouhlasí. Proč je shazujete, urážíte a najímáte lidi jako Foltýn nebo vůbec celý ten váš slavný boj proti dezinformacím? Vždyť to není opět nic jiného než snaha umlčet ty, co s vámi nesouhlasí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Na budovách přibyla nová velkoplošná umělecká díla

13:05 Mladá Boleslav: Na budovách přibyla nová velkoplošná umělecká díla

Barvami a uměním ožily stěny některých škol, či třeba budova odboru dopravy magistrátu.