Litomyšl: Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek

08.02.2024 10:32 | Tisková zpráva
autor: PV

Tuto radostnou větu nezvolal na prvním zámeckém návrší v Litomyšli nikdo jiný, než František Smetana, tatínek budoucího slavného hudebního skladatele. Stalo se tak přesně 2. března před dvěma sty lety! Historikové popisují tuto událost takto: Syn sládka zámeckého pivovaru se v Litomyšli narodil 2. března 1824 v 10 hodin, v den kdy vrcholil masopust. Paní Smetanová prý ještě v předvečer nejveselejšího dne v roce do půlnoci tančila. Narození prvního syna v rodině bylo velkou slávou. „Otec byl prý právě na dvoře, když děvče přiběhlo se zprávou, že se narodil syn. A tu šťastný otec v samé radosti děvče chytil a tančil s ním po dvoře. Chtěl však, aby i jeho lidé sdíleli s ním tuto radost, proto dal na dvůr vyvaliti své chase sud piva a ta pak zpívajíc a tancujíc neméně radostně vítala příchod Bedřicha Smetany na svět".

Litomyšl: Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

Slavit 200. výročí narození Bedřicha Smetany budeme celoročně. Ale přesně v den jeho narozenin i jakousi prostou rekonstrukcí událostí, které zažilo první zámecké nádvoří před dvěma sty lety. „Litomyšlské chase“ narazí sud piva starosta Daniel Brýdl v roli sládka Františka Smetany. A nebude to pivo ledajaké – Bedřichův speciál navaří Minipivovar Veselka právě pro tuto slavnostní příležitost! Dodejme, že symbolických 200 piv bude vytočeno zcela zdarma! Od 10 hodin budou na nádvoří i zabíjačkové hody s řeznictvím Morávek a k tanci i poslechu budou hrát Šviháci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Konkurenceschopnost Evropy

Můžete ten váš plán, jak posílit konkurenceschopnost Evropy představit i nám? Já se bojím, že Evropě ujel vlak, do kterého půjde nasednout už dost těžko.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Revitalizace přítoku do Bagru začne 17. března

22:09 České Budějovice: Revitalizace přítoku do Bagru začne 17. března

Revitalizace přítoku do Bagru přinese i nový estetický prvek.