Litomyšl má další Stavbu roku Pardubického kraje

06.10.2017 19:12

Přístavba piaristické koleje v Litomyšli zvítězila v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2017. Odborná porota ocenila navázání soudobé přístavby na významnou barokní stavbu, kde zůstala zachována původní stavební čára i výška stávajících sousedních říms i podobu akademické knihovny.

Litomyšl má další Stavbu roku Pardubického kraje
Foto: Architecture Week Praha
Popisek: Litomyšlský zámek.
reklama

Titul Stavba roku Pardubického kraje 2017 si v sále Jana Kašpara převzalo 19. 9. 2017 pět dalších nositelů v jednotlivých kategoriích.  Vyhrály rodinný dům v Žamberku, Dostavba piaristické koleje v Litomyšli, Administrativní a vývojové centrum pardubické firmy ERA, Revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích a vyhlídka Milada na hradu Lichnice. Veřejnost v anketě na internetu nejčastěji hlasovala pro obecní kapli v Mladoňovicích – Deblově, která vznikla ze dvou nepotřebných trafostanic.

Krajskou soutěž vyhlašuje jednou za dva roky Pardubický kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. „Považujeme za důležité propagovat dobré výsledky stavebnictví v kraji. Pěkné a dobře vypracované stavby, o kterých se díky soutěži více mluví, se stávají inspirací a určitou laťkou pro další investory, projektanty, architekty i samotné stavební firmy, a to je náš cíl,“ uvedl předseda poroty, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Pět hlavních oceněných získává kromě diplomu i designové skleněné plastiky ze skláren Astera v Novém Boru, které pak zvyšují prestiž jejich díla. Vítěz hlasování veřejnosti obdrží perníkovou chaloupku z dílny pardubického perníkáře Pavla Janoše,“ dodal Línek.

Porota soutěže je složená z odborníků z jednotlivých oborů. „Nejedná se pouze o architektonickou soutěž. Líbí se mi, že nehodnotíme stavby podle fotografií, ale jedeme se s porotou na každou podívat. Viděli jsme nejen velké technologické celky, ale také menší zajímavé stavby, které využívají městské brownfieldy, a to je dobře,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš.

Hlasování veřejnosti na internetu se stává čím dál populárnější. „Anketu veřejnosti jsme vyhlásili už podruhé. Je to neoficiální cena, která má hlavně probudit zájem veřejnosti o tyto stavby. Překvapil nás počet hlasů, který nám přišel, překročil hranici 12 tisíc. S celkovým počtem 5627 hlasů zvítězila kaple v Deblově – Mladoňovicích těsně následovaná Dostavbou piaristické koleje. Vítězná stavba má tu přidanou hodnotu, že na realizaci myšlenky architekta Jana Klimeše se podílelo mnoho místních občanů a firem a společně vybrali i na nový zvon, který nyní v Deblově zvoní poledne,“ informoval místopředseda poroty Radim Loukota.

Výhled na město jako živý obraz

V kategorii rodinných domů byl přihlášen jediný, ale velmi kvalitní účastník. Dům na západním okraji Žamberka projektoval pro Jiřího Pelinku  Přemysl Kokeš. Porota ocenila přesvědčivý architektonický výraz domu s využitím atraktivity stavebního místa. Rozměrná prosklená plocha v obytné části rámuje výhled z domu jako ničím nerušený obraz historického centra.  Ocenění se dostalo i konstrukčnímu řešení a kvalita stavebních prací. Stavba sama vytváří náročný vzor pro řešení výhledové okolní zástavby.

Jak navázat na historický dům moderně

Ze staveb občanské vybavenosti získala titul Přístavba piaristické koleje v Litomyšli v historické proluce před litomyšlským zámkem u vstupu do klášterních zahrad.  Porota ocenila navázání soudobé přístavby na významnou barokní stavbu, kde zůstala zachována původní stavební čára i výška stávajících sousedních říms. Dispoziční vazba na stávající objekt je bezkolizní a logická, úpravy respektují původní konstrukce a provedení.  Prostory nové fakultní knihovny jsou přehledné se zajímavě řešeným interiérem. Některé použité stavební prvky a detaily provedení jsou výjimečné a umocňují celkový příznivý dojem z celé stavby.

Budova ve tvaru sněhové vločky

Mezi stavbami v oblasti průmyslu, zemědělství a vodního hospodářství se porotě nejvíce líbilo administrativní a vývojové centrum firmy ERA. Porotci vyzdvihli půdorysné uspořádání ve tvaru sněhové vločky i dispoziční členění na drobnější objemy se zajímavými průhledy. Ocenili použití vysoce kvalitních přírodních materiálů v interiéru, jednoduché členění fasády objektu s kompozicí velkých skleněných ploch i sadové úpravy v okolí s návazností na stávající zeleň.

Promenáda i místo k relaxaci v podzámeckém parku

Kategorii staveb inženýrských a dopravních a veřejných prostranství vyhrála Revitalizace Tyršových sadů – podzámeckého parku v Pardubicích. Ta umožňuje využití parku, nacházejícího se v bezprostřední blízkosti centra města, jak promenádám, tak k relaxaci, poznávání i zábavě. V rámci stavby došlo ke skloubení přírodních hodnot, včetně kontinuity přírodních složek a nové betonové promenády s chodníkem z tropického dřeva, vegetačními prvky, zastřešením pergolami a relax-parkem. Unikátní je i navržený odvodňovací systém s přečerpáváním do řeky Labe.

Milada se nenápadně rozhlíží z Lichnice do okolí

Do obnovených památek se zařadila zřícenina hradu Lichnice u Třemošnice. Tam obec nechala vybudovat náhradu na původní dřevěnou rozhlednu. Konstrukce rozhledny je volně vložena do zbytků zdiva hradeb a svou výškou nepřesahuje zdivo. Její velikost a umístění se výrazně neprojevuje do hlavního panoramatu hradu a svým tvarem a použitím materiálu je současným vstupem do historického prostředí, který svým pojetím okolí vizuálně nepoškozuje. Porota oceňuje smělý přístup zadavatelů a projektantů, který místu opětovně vrátil panoramatický výhled do kraje.

Zvláštní uznání pro průmyslovou halu a obchvat Chrudimi

Dvě zvláštní uznání poroty směřovaly na Chrudimsko. Získaly jej Nová montážní hala TMT Chrudim a Stavba silnice I/37 – obchvat Chrudimi. Na průmyslové hale porotu zaujala návaznost na stávající průmyslovou zástavbu, elegantní propojení krčkem, osvětlení haly i kovové opláštění čelní části, které vytváří lehký závoj, který je současným jazykem na jinak klasickém tvarosloví budovy se sedlovou střechou.

U obchvatu Chrudimi odborná komise ocenila trasu komunikace mimo obytná území města s elegantním řešením estakády nad průmyslovou zónu přes údolí řeky a železniční trať.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Analýza možností a efektivity stipendijních programů

18:38 Prostějov: Analýza možností a efektivity stipendijních programů

Město bude pomáhat studentům s jejich vzděláváním a poskytovat dotace v oblasti podpory studentů, fo…