Město Brno zakládá Sdružení energetických manažerů měst a obcí

25.11.2017 19:47

Pětice měst – Brno, Hradec Králové, Litoměřice, Chrudim a Kopřivnice – dnes oznámila založení Sdružení energetických manažerů měst a obcí (SEMMO).

Město Brno zakládá Sdružení energetických manažerů měst a obcí
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Stalo se tak na společné tiskové konferenci v Litoměřicích u příležitosti konání mezinárodní odborné konference „Energie, doprava a inovace pro města 21. století“. Za město Brno se tiskové konference zúčastnil náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. Vstup Brna do svazku inovativních měst usilujících o vysokou energetickou efektivitu a zvyšování kvality života svých občanů schválilo brněnské zastupitelstvo na svém listopadovém zasedání.

Sdružení je dobrovolným svazkem obcí, díky němuž budou zástupci členských měst a odborných partnerů sdílet informace a zkušenosti s řešením nejrůznějších problémů v oblasti energetiky a dopravy, společně se vzdělávat na seminářích jak v oblasti technologií, tak získávání dotací. Společně chtějí také navázat spolupráci se sítí evropských měst Energy Cities.

„Nově založené sdružení má ambici stát se českých klubem progresivních měst v oblasti energetiky, která sdílením zkušeností a dobré praxe zvyšují svou energetickou efektivitu, zlepšují kvalitu života svých občanů a hospodárně nakládají s veřejnými financemi,“ komentoval motivy vstupu Brna do SEMMO náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Vstupem do sdružení Brno získá mimo jiné:

  • možnost spolupráce s ověřenými špičkovými odborníky v oblasti komunální energetiky v ČR i Evropě;
  • nezávislé poradenství v konkrétních projektech úspor energií a obnovitelných zdrojů,
  • možnost propagovat své aktivity a příklady dobré praxe na národních a mezinárodních odborných konferencích,
  • pro energetického manažera možnost pravidelných konzultací a sdílení dobré praxe s kolegy na stejné pracovní pozici v jiných členských městech.

Pozici energetického manažera zřídilo město Brno již v roce 2015, a to v rámci Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna. Jeho cílem je zavádění energetického managementu ve všech budovách v majetku města Brna. Vznik systému energetického managementu v Brně podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR z programu EFEKT. 

Do pravidelného sledování spotřeby energií je v tuto chvíli v Brně zapojeno na 150 budov v majetku města – domovů pro seniory či budov příspěvkových organizací. Energetický management prověřuje a vzájemně porovnává jejich spotřebu a finanční náklady na teplo, elektřinu, plyn a vodu. Na základě těchto dat je pro každou budovu vypracován akční plán opatření, která postupně snižují její energetickou náročnost a šetří tak peníze z veřejných rozpočtů i emise znečištění do ovzduší. Nejčastějšími opatřeními jsou zateplení fasády, změna způsobu vytápění, optimalizace dodavatelských sazeb či výměna osvětlení za úsporné LED.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Litoměřice: Usnesení soudu nemá vliv na platnost a závaznost referenda

6:32 Litoměřice: Usnesení soudu nemá vliv na platnost a závaznost referenda

Usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem nemá vliv na platnost a závaznost referenda, konaného 8. l…