Mohelnice: Město představuje nový projekt na obnovu parku u kostela svatého Stanislava

22. 2. 2019 9:15

Rádi bychom Vám představili nový projekt na obnovu parku u kostela svatého Stanislava na Nádražní ulici v Mohelnici.

Mohelnice: Město představuje nový projekt na obnovu parku u kostela svatého Stanislava
Foto: mohelnice.cz
Popisek: Mohelnice

Výrazné změny se dočká parková zeleň, řada dřevin je ve špatném zdravotním stavu, proto převážná část z nich bude vykácena a některé dřeviny budou ošetřeny. Prostor pak bude osázen novými dřevinami, trvalkami, kvetoucími keři a cibulovinami.

Park u kostela svatého Stanislava v současném stavu není příliš reprezentativním místem. Z tohoto důvodu vznikl projekt na jeho revitalizaci. Hlavní náplní a cílem návrhu řešení obnovy parku je zpřístupnění spodní části parku, doplnění stromového patra po asanacích a vytvoření nového prostoru pro aktivní i pasivní odpočinek.

Ve vrchní části parku, kolem kostela sv. Stanislava, ze strany od silnice je navržena asanace stávajících stromů i keřů a výsadba bíle kvetoucích třešní. Ve spodní části parku budou nově navržené skupiny převážně z domácích dřevin, vysazeny budou lípy, javory, třešně, duby, borovice a keřové muchovníky. Asanace se týká především dřevin v havarijním stavu, které jsou silně poškozené, odumírající, s velmi malou perspektivou dalšího růstu.

V současné době se na výše uvedeném pozemku nacházejí stromy, které bude nutné v návaznosti na projekt odstranit. Za pokácené dřeviny bude provedena náhradní výsadba dle projektové dokumentace.

Zahrada rodinného domku bude lemována výsadbou nenáročných suchomilných bylin, travin, jarních cibulovin a keřů. Keřové výsadby jsou dále navrženy kolem staré rozpadající se cihlové zdi ve spodní části parku. Centrální plocha spodní části parku je pak navržena jako volný pobytový i například herní prostor pro děti. K solitérnímu šeříku budou přesunuta všechna torza původních náhrobních kamenů, která se ledabyle vyskytují v parku. Plocha bude vysazena trvalkami, vznikne tak důstojné místo pro tyto torza. Stávající travnaté plochy budou regenerovány a místy přímo do trávníku vysazena hnízda divokých narcisů.

Kostel svatého Stanislava byl postaven v letech 1577–84 a sloužil až do roku 1905 jako hřbitovní, což dokládají mimo jiné i zachované artefakty. Po zrušení hřbitova zde byl zřízený park. Původně byl kostel obestavěn zdí, která byla ve dvacátém století odstraněna. Dle názoru památkářů je současná výsadba nevhodná a okolí kostela svatého Stanislava si zaslouží důstojnou revitalizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

21:10 Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

Kolaudací nového chodníku a komunikace opravy ve Vodní ulici definitivně skončily. První etapa prací…