Moravská Třebová: Morový sloup je v poslední fázi opravy

18.08.2019 16:34

Závěrečné restaurátorské práce na obnově mariánského morového sloupu byly zahájeny. V pořadí druhá etapa s celkovými náklady 400 tis. Kč bez DPH bude dokončena do 30. listopadu 2019. Oprava je z 80 % hrazena z dotace Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace MPR.

Moravská Třebová: Morový sloup je v poslední fázi opravy
Foto: wikipedia
Popisek: Moravská Třebová, náměstí s radnicí

Druhá etapa restaurátorských prací zahrnuje demontáž betonové kuželky balustrády a osazení kopie tesané kuželky z pískovce, náhradu stávajících zkorodovaných hvězd kované mříže, restaurování omítky jeskyně sv. Rozálie, restaurování 8 sloupků kolem morového sloupu, oplechování podstavce sloupu a řešení odvodnění vč. odtoků srážkové vody.

„K úplnému dokončení obnovy morového sloupu bude nutné v dalších letech zhotovit a osadit kopie dvou andílků, které obnova morového sloupů v roce 2018-2019 nezahrnovala, protože není možné čerpat z výše uvedeného programu dotaci na kopie soch. Celkové náklady obou etap jsou bez mála 2 mil. Kč bez DPH,“ uvedla Eva Štěpařová z odboru rozvoje města.

Významná barokní památka z maletínského pískovce byla zbudována v letech 1716 – 1718 pod dohledem olomouckého měšťana a cechovního sochaře Jana Sturmera. Vznik morového sloupu podmínila morová epidemie, která postihla město v roce 1715.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín zkouší novinku, obrazce na hřišti mají děti pobavit i naučit

21:23 Bohumín zkouší novinku, obrazce na hřišti mají děti pobavit i naučit

Po dětském hřišti v ulici Tovární se plazí housenka dlouhá jako sama abeceda, labyrint vybízí k přem…