Most: Za rozmnožení potkanů si můžeme sami

03.09.2018 21:23

Odbor životního prostředí a mimořádných událostí mosteckého magistrátu se v posledních několika měsících setkává s nárůstem žádostí o provedení deratizace proti hlodavcům na městských pozemcích. K této skutečnosti přispělo nejen velmi teplé počasí v letních měsících, ale především čím dál častější nepořádek v okolí kontejnerů u domů.

Most: Za rozmnožení potkanů si můžeme sami
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most

Pokud občan na úřad nahlásí zvýšený výskyt potkanů, je provedeno místní šetření, aby se zjistilo, zda se potkani vyskytují přímo na pozemcích města a ukrývají se např. v křoví, nebo jsou v kanalizaci. V tom případě je informována společnost Severočeské vodovody a kanalizace a podnět jí je předán, protože deratizaci v jejich zařízení město provádět nemůže. V případě výskytu na městských pozemcích je přizvána odborná firma, která deratizaci provede.

Bohužel, to, že je ve městech velké množství potkanů, si lidé způsobují sami. Lidé by totiž neměli především splachovat zbytky jídla do záchodu, potkani pak mají v kanalizaci dostatek potravy a navíc se jedná o porušení kanalizačního řádu, protože jídlo do záchodu nepatří. Dále je nutné, aby lidé nedělali nepořádek kolem popelnic, protože vyhazování zbytků jídel do kontejnerů nebo dokonce kolem nich opět jen přiláká potkany. Dalším problémem je krmení holubů či toulavých koček. Kromě toho, že pohazování zbytků jídel je klasifikováno jako znečišťování veřejného prostranství, což je přestupek a lze za něj uložit pokutu, si lidé neuvědomují, že tím, že před domem rozsypou nakrájenou housku, chleba, knedlík, apod., tak tím přilákají nejen holuby a kočky, ale také potkany.

Každý máme svého potkana

Říká se, že každý z nás máme jednoho svého potkana, ale odhad je takový, že na jednoho člověka připadá 4-5 potkanů, takže při počtu cca 60 000 obyvatel města Mostu můžeme dojít k číslu cca 250 000 potkanů, které samozřejmě nelze vyhubit. Lze jejich populaci pouze eliminovat. Potkani totiž nemají žádného přirozeného nepřítele a samičky rodí 4-7 mláďat 3-5x za rok a tato mláďata jsou schopna se začít rozmnožovat za 2-4 měsíce. Lidé by si měli uvědomit, že potkani znečišťují prostředí trusem, močí a také přenášejí řadu závažných onemocnění, např. jsou šiřiteli leptospiróz, endemického či myšího tyfu, salmonelóz, atd.

Od začátku roku provedla společnost Severočeské vodovody a kanalizace, na popud města, deratizaci na 10 místech a samotné město pak v pěti lokalitách. Za zmínku z poslední doby stojí provedení rozsáhlé deratizace v okolí bloku 518 v ulici K.H. Borovského, kde bylo dokonce nutné přikročit k vykácení porostu pámelníku, kde se potkani taktéž zdržovali a kde byl, díky obyvatelům, neuvěřitelný nepořádek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …