Most: Zahájení třináctého partnerského roku

22.02.2020 12:20

V polovině února se v Mostě sešli zástupci Oblastní charity Most a Lidové solidarity Freiberg, aby zahájili třináctý partnerský rok. Úvodem bylo krátce vzpomenuto na samotné začátky a průběh těchto velmi úspěšných kontaktů.

Most: Zahájení třináctého partnerského roku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most
reklama

Po přivítání ředitelkou Charity Evou Čenkovičovou si obě delegace vyměnily informace o aktualitách v obou institucích, za českou stranu bylo mj. sděleno o rekonstrukcích dětských zařízení v Mostě a Oseku, o přípravách na pečované bydlení v Litvínově a zavádění zdravotnických služeb, které bude Mostecká charita v blízké době nově poskytovat.

Tyto služby mají němečtí partneři již velmi rozvinuté, takže ředitelka Lidové solidarity Freiberg Angela Gronwaldt pozvala kolegyně a kolegy z Charity na odbornou exkurzi. Obě strany shodně konstatovaly nedostatek personálu v sociálních službách.

Rok 2019 obohatil toto partnerství o přeshraniční aktivity pro děti i dospělé, přičemž se jednalo o kulturně-poznávací a zábavně-vzdělávací akce pro celé věkové spektrum. Zejména pro děti ze sociálně slabých rodin jsou výlety na opačnou stranu Krušných hor s poznáváním tradice, přírody a nových kamarádů velkým přínosem. Loni to byl v rámci těchto kontaktů „Lesní projekt“, kde se v lese zábavnou formou probíral zeměpis, dějepis a přírodopis, a děti se zájmem spolupracovaly.

Most

(foto - Radek Chmel)

V roce 2020 oslaví obě instituce významná jubilea, takže přátelé z Lidové solidarity Freiberg jsou již 17. března pozváni na oslavu 20 let Oblastní charity Most, která bude zahájena slavnostní bohoslužbou v kostele sv. Václava a pokračovat v Základní umělecké škole Floriana Leopolda Gassmanna v Mostě. V listopadu je Oblastní charita Most pozvána na slavnost 75 let Lidové solidarity Německa a 30 let Lidové solidarity Freiberg do Hudebního divadla středního Saska do Freibergu.

Partnerství je po celá leta velmi aktivní, obohacuje práci sociální sféry v česko-německém příhraničí a vzešla z něho i pěkná neformální přátelství.

Brigita Janovská

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vsetín: Tržnice prochází rekonstrukcí

21:10 Vsetín: Tržnice prochází rekonstrukcí

Městské tržiště, které je umístěno v bezprostřední blízkosti městského úřadu na Svárově od roku 2018…