„Komentované vycházky po Olomouci, které zajímavou formou doplňují učivo dějepisu a činí ho atraktivnějším, nabízíme nyní žákům druhého stupně základních škol a studentům nižších ročníků gymnázií. Praxe a reakce pedagogů potvrzují, že prohlídky připravené speciálně pro danou věkovou skupinu dokáží zvýšit povědomí o historii a pamětihodnostech Olomouce,“ objasnil náměstek primátora pro školství a kulturu Pavel Urbášek.
Od května se tak žáci a studenti mohou spolu s průvodcem vydat na novou komentovanou trasu městem, která jim důležitá místa a události z historie Olomouce přiblíží netradičním způsobem. Trasa začíná na Dómském návrší a přes Biskupské náměstí pokračuje Křížkovského ulicí na náměstí Republiky, Michalské návrší a Purkrabskou ulicí směřuje na Dolní náměstí. „Na trase je celkem deset stanovišť, která teenagerům přibližují nejvýznamnější události, místa i pozoruhodná díla a stavby utvářející po staletí město Olomouc,“ doplnil náměstek Urbášek s tím, že prohlídková trasa končí na Horní náměstí.
Na závěr prohlídky obdrží žáci i poutavý komiks, který důležité mezníky historie města Olomouce propojuje s dějinnými událostmi v kontextu celé země. „Žáci se budou moci následně zapojit do soutěže, ve které by měli ztvárnit postřehy, které si z programu odnesli. Jestli to udělají formou nějakého literárního útvaru, zpracují výtvarně nebo do soutěže přihlásí vlastní fotografii, to už je zcela na jejich volbě,“ přibližuje Blanka Halounová z oddělení kultury olomouckého magistrátu. Vedle kočky Oly tak budou studenty provázet historik Jiří Šmeral a grafik Martin Šilar, autoři komiksového průvodce.
Kromě května a června budou komentované vycházky pro školy v letošním roce pořádány i na podzim. „Prohlídky chceme nabízet také dětem v rámci školních výletů, táborů i při jiných podobných příležitostech a aktivitách. Komiks se bude dát koupit i samostatně, bez prohlídky. Jeho cena je třicet korun a k dispozici bude v informačním centru,“ popsala vedoucí IC Olomouc Jitka Lučanová.
S oblíbenými prohlídkami, v rámci nichž historii města přibližuje netradiční průvodkyně kočka Ola, začalo město Olomouc na podzim roku 2013. Jsou zdarma a po absolvování vycházky si z nich menší děti odnášely pracovní sešit, v němž, kromě důležitých informací, našly kvízy o městě či jeho významných osobnostech. Prohlídky k dnešnímu dni absolvovalo více než pět tisíc dětí.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


