Odborníci z Vídně ocenili chebské krovy

27.06.2018 15:19

Unikátní komplex chebských krovů v domech na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je známý i v zahraničí. Už na jaře jsme informovali Chebany, že městský Nadační fond historický Cheb bude mít v říjnu příležitost prezentovat tuto výjimečnou památku na akci, pořádané rakouským Národním památkovým ústavem.

Odborníci z Vídně ocenili chebské krovy
Foto: archiv města
Popisek: Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu

Ve Vídni v několika posledních letech proběhla pasportizace krovů vnitřního města, o níž informoval odbor architektury a stavebních technik Spolkového památkového úřadu, vedený Ing. Hannou Antje Liebich na webových stránkách. Na tuto zprávu zareagovali zástupci chebského nadačního fondu a další výměna informací s památkovým úřadem ve Vídni vedla poté k pozvání zástupců Chebu na Sympozium o historických krovech. To se koná ve Vídni v rámci ECHY 2018 (Evropský rok kultury organizovaný za podpory Evropské komise, letos s mottem „Sdílení tradice“) ve dnech 4. – 5. října 2018.

Velmi nás tedy potěšilo, když se paní Liebich přihlásila v Chebu na prohlídku krovů. Na své cestě za rodinou spolu s manželem, který stejně jako ona pracuje v památkovém úřadu ve Vídni, si návštěvu Chebu zvolili jako zastávku právě kvůli historickým krovům.

Ke slovu se dostal i stavební historik

Téměř tříhodinová prohlídka byla díky množství odborných dotazů náročná i pro zkušeného průvodce, chebského pedagoga Jaroslava Stracha. Ke slovu se nakonec (i když jen telefonicky) dostal i stavební historik Mgr. Panáček, autor pasportizace chebských krovů a jeden z autorů knihy o nich, na nějž jsme se v průběhu prohlídky museli obrátit se žádostí o vysvětlení původu některých kovových částí krovů. Hrdost na město a jeho vzácnou památku jsme cítili ve chvíli, kdy paní Liebich zcela upřímně vyjádřila svůj obdiv slovy: „I u nás máme vzácné kostelní krovy, ovšem takový unikát, jako je krov Gablerova domu ve Vídni nemáme. A navíc s možností vidět ho na vlastní oči.“ Hosté nešetřili superlativy ani při prohlídce františkánského kláštera, který pro ně jako pro stavební historiky a památkáře byl zajímavý i díky stávajícímu stavu.

Uzavřít tedy můžeme toto příjemné setkání s vědomím, že nám i zahraniční odborníci znovu potvrdili, jak mimořádná památka se skrývá pod střechami chebských patricijských domů a jak lze jejím prostřednictvím zvyšovat prestiž města nejen doma, ale i v zahraniční.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

10:23 Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

Olomouc provoněly tvarůžkové speciality. Festival byl rekordní co do počtu prodávajících i návštěvno…