Problémem je extrémní průběh počasí v letních měsících posledních let, tedy velké horko a sucho. „Dle hydrometeorologických záznamů byla u vybraných stanic průměrná roční teplota vyšší o 0,9 °C až 2,5°C. Roční úhrny srážek byly nižší než dlouhodobý průměr, a to o 5 až 25 procent,“ popsal ředitel společnosti Lesy města Olomouce David Janásek. To ovlivňuje chřadnutí lesních porostů, zejména smrkových, přičemž oslabené stromy následně napadá přemnožený kůrovec. Dílo zkázy v lesních porostech pak dokonává sníh nebo silný vichr, jako například letos v březnu.
Tento vývoj stojí za výrazným nárůstem objemu nahodilých těžeb v letech 2015 – 2018. „Objemy těžeb jsou tak každoročně několikanásobně překračovány,“ upozornil David Janásek. Už v průběhu roku 2015 byl naplněn závazný ukazatel těžeb pro celé desetiletí, Lesy města Olomouce proto požádaly o změnu lesního hospodářského plánu. Maximální celková výše těžeb byla z původního desetiletého etátu 230 tisíc m3 navýšena až na 609 tisíc m3. Letos do konce května bylo zatím vytěženo 47 tisíc m3 dřevní hmoty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV