Olomouc: Město jednalo s majoritním dodavatelem tepla, výsledkem je nižší nárůst ceny

30.07.2022 12:57 | Tisková zpráva

Tématem posledních měsíců je všudypřítomný nárůst cen především v oblasti bydlení a dodávkách energií. Vedení města se proto snaží přispět ke zmírnění jejich dopadů opatřeními, která má v kompetenci. Ačkoli samospráva nemůže suplovat roli státu, hledá možné varianty ke zmínění problémů občanů.

Olomouc: Město jednalo s majoritním dodavatelem tepla, výsledkem je nižší nárůst ceny
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

„S ohledem na velké navyšování cen paliv a energií jsme se rozhodli jednat s majoritním dodavatelem tepelné energie pro olomoucké domácnosti, jímž je akciová společnost OLTERM & TD Olomouc. Povedlo se nám dohodnout navýšení cen odebrané teplé vody a ústředního topení na rok 2022 jen o sedmnáct procent, ačkoli společnost plánovala vzhledem k nárůstu nákladů významně vyšší růst cen. Město sice jako akcionář společnosti utrpí finanční ztrátu, ale nižší nárůst ceny je s ohledem na občany nezbytný,“ zdůraznil primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Vláda sice schválila mimořádné navýšení částek příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení, které mají kompenzovat zvýšené životní náklady, ale ne všichni lidé, kteří mohou, toho zatím využili. „Příčinou je i to, že vyplnění formulářů na úřadech práce je komplikované, možná si někteří říkají, že přece na tom ještě tak špatně nejsou, aby si šli pro dávky. Nevyužít státní podporu, by ale byla chyba,“ upozorňuje vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer. „Chtěl bych proto doporučit všem občanům, kteří pociťují dopad zvyšujících se nákladů na bydlení, aby kontaktovali buď přímo úřad práce, nebo sociální pracovníky olomouckého magistrátu, kteří jim pomohou zorientovat se ve spleti dávkových systémů, vyplnit formuláře a odevzdat je na správné místo,“ dodává Majer. Mohou se obrátit na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, volat na linku pomoci Úřadu práce 950 180 070, nebo se poradit se sociálními pracovníky na odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce, Štursova 1, telefon 585 562 406.

Nájemcům bytů ve vlastnictví města již Správa nemovitostí Olomouc, jako správce městského majetku, od 1 července 2022 navýšila pravidelnou platbu záloh za energie v evidenčních listech. Cílem je zajistit plynulost plateb úhrad a vyhnout se nepříjemnému překvapení v okamžiku, kdy nájemcům přijde vyúčtování za uplynulé období. „Také město se na situaci spojenou s nárůstem cen energií dlouhodobě připravuje. V roce 2020 jsme dokončili energetická opatření v posledním nezatepleném domě s byty zvláštního určení na adrese Handkeho 1. Všechny další domy zvláštního určení obývané seniory a lidmi s pohybovým handicapem, které se nachází v majetku města, už zatepleny jsou,“ popsal ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

„Je ovšem třeba mít určitě na paměti, že šokující ceny energií a jejich kolísání tu s námi bude nejméně do jara. Tuto zimu se všichni musíme naučit šetřit, město i občané. Kdo by i přesto měl problém situaci zvládnout vlastními silami, může určitě počítat nejen s pomocí státu, ale ani město nenechá žádného ze svých občanů padnout,“ ujistil primátor Mirek Žbánek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

16:31 Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

Do interaktivní mapy mohou cyklisté a majitelé koloběžek vložit svůj podnět na umístění nových stoja…