Olomouc: Nové parkovací zóny pro sdílená kola a elektrokoloběžky

25.08.2022 16:14 | Tisková zpráva

S přehlednějším parkováním sdílených kol a elektrokoloběžek pomohou v Olomouci vyznačené zóny. Vodorovné dopravní značení s piktogramem nově vymezuje prostor, kde mají uživatelé kola a koloběžky správně parkovat.

Olomouc: Nové parkovací zóny pro sdílená kola a elektrokoloběžky
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V ulicích se nyní v rámci pilotního projektu postupně objevilo prvních pět desítek takových zón, které pomohou řešit problémy s jejich chaotickým odstavováním. „Ve městě jsme nejprve vytipovali místa, která odstavování sdílených kol a elektrokoloběžek prostorově umožňují. A teď už se na chodnících postupně objevuje vodorovné značení, které plochy těchto nových parkovacích zón viditelně vyznačují,“ popsal náměstek primátora Matouš Pelikán.

Anketa

Je finální podoba Síkelova úsporného tarifu dostatečná?

hlasovalo: 17662 lidí

Sdílená kola a elektrokoloběžky měli jejich uživatelé sice i doteď odstavovat pouze na definovaných místech, tato parkoviště měla ovšem jen virtuální podobu. „Uživatelům se pouze promítala v elektronické aplikaci a veřejnost k nim neměla přístup. Tím, že je nyní na chodnících viditelně vyznačíme, zpřehledníme situaci a dokážeme lépe předejít stížnostem,“ je přesvědčen městský cyklokoordinátor Stanislav Losert. Viditelně vyznačených zón pro odstavování sdílených kol a koloběžek vzniklo nyní v Olomouci prvních pět desítek a po vyhodnocení pilotní části bude možné uvažovat o zřízení dalších takových míst.

„S provozovateli jsme se navíc dohodli, že náklady na jejich vyznačení budou hradit oni sami,“ vyzdvihl náměstek Pelikán. Nové vyznačené zóny jsou umístěny vedle klasických kovových stojanů na kola, kde by se tak měl uvolnit prostor pro odstavování běžných kol. Dosud platila dohoda, že provozovatelé sdílených kol mohou obsadit padesát procent kapacity stojanů, ne vždy se ale dařilo tuto dohodu dodržovat.

Po Olomouci se aktuálně pohybuje zhruba tisícovka sdílených kol a elektrokoloběžek od pěti různých provozovatelů. Jejich počet se pro letošní sezonu nenavýšil. Cílem radnice je mít je stále pod kontrolou. Kromě špatného parkování, které mohou nyní občané oznamovat i prostřednictvím aplikace hlášení závad, patří mezi neduhy zejména nesprávná jízda uživatelů. I na to se radnice zaměřuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…