Olomouc: Vánoční strom už svítí, letos se jmenuje Bambulín podle dětského návrhu z Bambulek

20.11.2023 16:14 | Tisková zpráva

Rekordní počet návrhů letos přišel do soutěže o pojmenování vánočního stromu. Z více než čtyř stovek výtvarně zpracovaných nápadů olomouckých dětí zvítězil Bambulín, stromeček ztvárněný z vlněných bambulí. Vyrobili ho třeťáci ze školní družiny ZŠ Milady Horákové v Rožňavské ulici.

Olomouc: Vánoční strom už svítí, letos se jmenuje Bambulín podle dětského návrhu z Bambulek
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Z družiny ZŠ Milady Horákové dorazilo do soutěže nejvíce originálních výtvarných návrhů. „Děti z Rožňavské měly spoustu krásných nápadů, navíc nádherně vyrobených, proto jsme se rozhodli celý kolektiv ocenit za nejkrásnější výtvarné zpracování. A jeden z těchto krásných stromečků jsme vybrali i pro pojmenování letošního stromu. Bambulína děti jednak opravdu krásně vymyslely a vyrobily, ale také je to podle mě moc milé hravé dětské pojmenování, moc se mi líbí,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek, který společně s oddělením kultury každoročně jméno pro vánoční strom vybírá. „Stromeček na náměstí už se letos pojmenovává poosmnácté a nás každý rok překvapuje, jaké krásné návrhy nám děti do soutěže posílají a kolik jich je. Je to moc hezká tradice,“ doplnil primátor.

Do osmnáctého ročníku soutěže přišlo více než čtyři sta návrhů z pěti mateřských a devatenácti základních olomouckých škol. Kromě ocenění za výtvarné zpracování a jméno stromu uděluje oddělení kultury také cenu za nejoriginálnější nápad. Ta letos patří dětem ze školní družiny Slavonín, které do soutěže doručily velký hmyzí hotel ve tvaru vánočního stromečku. Daly mu jméno Brouček.

Vítězné jméno Bambulín letošní olomoucký vánoční strom dostal v neděli 19. listopadu v 18 hodin při oficiálním zahájení vánočních trhů, kdy se také slavnostně rozsvítil. „I tentokrát nám vánoční strom věnovali lidé, kteří by vzrostlý strom už sami pokáceli. Letos byla trasa převozu nejkratší, protože strom nepochází ze žádné z okolních obcí, ale přímo z Olomouce, z Wellnerovy ulice,“ sdělil vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Čtrnáct metrů vysoký jehličnan už prorůstal do základů rodinného domu, u kterého rostl, a majitelé se také kvůli jeho výšce obávali, že by při silných větrech mohl poškodit dům. V neděli 12. prosince jej proto odborná firma pokácela a převezla na Horní náměstí, kde bude až do Tří králů symbolem letošních olomouckých Vánoc.

A jak se olomoucké vánoční stromy na Horním náměstí jmenovaly v minulých letech?

Anketa

Líbily se vám letošní oslavy 17. listopadu?

2%
86%
hlasovalo: 13429 lidí

2022 Perníček
2021 Hanáček
2020 Naděje
2019 Křovínek
2018 Štístko
2017 Střelka
2016 Kryštůfek
2015 Naděje
2014 Lucinka
2013 Snílek
2012 Rolnička
2011 Mašlička
2010 Jehlička
2009 Jiškřička
2008 Radovánek
2007 Světluška
2006 Stromovous

reklama

autor: PV

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Nová pokladnička už je na náměstí, přispějte ženám a dětem z „azyláku“

22:09 Frýdek-Místek: Nová pokladnička už je na náměstí, přispějte ženám a dětem z „azyláku“

Radnice odstartovala veřejnou sbírku Vánoční strom. Kolemjdoucí mohou přispět do zcela nové pokladni…