„Velmi mě těší, že titul putoval právě do Olomouce. Celorepublikové ocenění je výsledkem systematické a usilovné práce vedení i všech pracovníků knihovny, za což jim patří velký dík,“ zhodnotil úspěch náměstek primátora Pavel Urbášek. „Komise při svém hodnocení nejvíce ocenila to, že se současnému vedení podařilo postupnými kroky proměnit interiér knihovny v moderní a příjemný prostor, který láká k návštěvě, ke studiu i trávení volného času,“ popsal náměstek Urbášek.
„Titul jsem skutečně nečekala. Moc mě těší, že jsme dokázali obstát v tak velké konkurenci. Jsem přesvědčena, že je to výsledek naší dlouhodobé kvalitní práce se čtenáři a také propagace naší knihovny. Snažíme se akce knihovny i služby propagovat vtipným způsobem,“ uvedla ředitelka knihovny Lenka Prucková. Kromě ocenění získala olomoucká městská knihovna také finanční odměnu ve výši 40 tisíc korun. „Dar je určen pro pořízení virtuální prohlídky a celkové zpracování profilu vítězné knihovny. Svaz měst a obcí ČR ji věnuje také knihobudku,“ objasnil za organizátory Vít Richter. „Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb,“ doplnil Vít Richter z Národní knihovny České republiky.
Vyhodnocení soutěže probíhalo ve dvou kolech. V prvním kole jsou knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem je hodnoceno 21 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Hodnocení se provádí v pěti velikostních kategoriích měst dle počtu obyvatel. Na prvních místech se v jednotlivých kategoriích umístily: