Opava: Majitele budovy, kde sídlí i loutkové divadlo, určí soud

28.08.2017 10:48

Církev československá husitská požádala před několika lety v rámci církevních restitucí o vydání budovy na Husově ulici. Tu vlastní stát, v nájmu ji má město Opava a provozuje ji Středisko volného času. Své zázemí zde mají kromě loutkového divadla také oddělení sportu, turistiky a přírodovědy.

Opava: Majitele budovy, kde sídlí i loutkové divadlo, určí soud
Foto: Opava
Popisek: Opava

Církev objekt považuje historicky za svůj majetek. Vedení opavské radnice je naopak přesvědčeno, že budova na restituční seznam nepatří, existuje totiž prohlášení, podle kterého jí mělo město zastoupené Jednotným národním výborem od církve v roce 1949 koupit. Církev však tvrdí, že za prodej nikdy nedostala peníze a proto je podle ní neplatný. Podle katastrální knihy pak byla budova v roce 1955 převedena na stát.

Stát v roce 2014 žádost církve poukazující na restituční nárok zamítl a budovu ze seznamu vyjmul.

Církev měla tří roky na to, aby mohla celou záležitost rozporovat u soudu. Těsně před vypršení lhůty žalobu k soudu podala. „Jelikož město není účastníkem sporu, těmi jsou husitská církev a stát, nezbývá mu, než čekat na rozhodnutí. Smutné je, že se spor o vlastnictví stále protahuje a brzdí tak nutnou rekonstrukci objektu. Tu mělo město v plánu provést, samozřejmě ale pouze v případě, že by budova byla v jeho majetku,“ uvedl náměstek primátora Josef Stiborský.

Otázkou je, zda po rozhodnutí soudu bude ještě co opravovat.  Objekt je totiž v dezolátním stavu a další odklady rekonstrukce už pro něj mohou být fatální.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aš: Přibydou městské byty v Nedbalově ulici

21:49 Aš: Přibydou městské byty v Nedbalově ulici

Dohromady 27 městských bytů o velikosti 1 – 3 + KK se má v roce 2020 vybudovat v domě v Nedbalově ul…