Opava: Stromy, napadené jmelím, čeká i kácení, práce omezí také dopravu

18.01.2021 10:11

Upozorňujeme řidiče projíždějící Opavou, že z důvodu kácení a prořezu stromů budou uskutečněna dopravní omezení v několika lokalitách města.

Opava: Stromy, napadené jmelím, čeká i kácení, práce omezí také dopravu
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava
reklama

V pondělí 18. ledna 2021 se jedná o ulici Olomouckou, v úterý 19. ledna půjde o ulici Hradeckou a ve středu 20. ledna Krnovskou a Ratibořskou. Omezení budou vždy mezi 7 až 17 hodinou a to tak, že silnice zůstane vždy průjezdná, jen dojde k částečnému omezení jednoho jízdního pruhu.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8407 lidí

Jak jsme již před časem informovali, město Opava se pustilo do boje s nadměrným šířením jmelí. V první fázi se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životního prostředí. Nyní následuje realizace projektu. Na začátku ledna bylo zahájeno kácení a ošetření dřevin v osmi lokalitách města. Největší objem prací bude uskutečněn v prostoru Městských sadů, kde bude káceno 83 stromů a ošetřeno 198 kusů. Z dalších lokalit, kde bude provedeno významnější ošetření dřevin, lze uvést okolí kostela svatého Petra a Pavla v Jaktaři nebo kolem ulic Hradecká a Olomoucká.

„Káceny budou pouze silně napadené dřeviny a mimo vegetační období,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Vaníček a dodal: „Ošetřování dřevin vhodným typem ořezu pak bude prováděno mimo plné olistění dřevin, z důvodu kontroly možné přítomnosti hnízd ptáků na jednotlivých dřevinách a z důvodu lokalizace výskytu trsů jmelí v korunách stromů. V době plného olistění nejsou totiž všechny trsy ve vrchních částech stromů dobře viditelné.“ Jednotlivé stromy budou ošetřeny formou zdravotního řezu, u dřevin s vyšší mírou napadení pak bude provedeno odborné obvodové seřezání koruny.

Realizace projektu Opatření omezující nadměrné šíření jmelí – město Opava probíhá od 4. ledna a ukončena bude nejpozději v únoru roku 2022, přičemž kácení dřevin bude realizováno do března příštího roku. „Jak vidíme na území celého Moravskoslezského kraje, jmelí postupem let dřeviny nemilosrdně vysaje a zlikviduje. V projektu budou odstraněny pouze nenávratně napadené stromy, kdy každý strom byl odborně posouzen také z hlediska provozní bezpečnosti. Součástí dotovaného projektu je samozřejmě také náhradní výsadba, takže výsledkem bude zkvalitnění stavu městské zeleně v Opavě,“ připomněl na závěr náměstek primátora Michal Jedlička, do jehož gesce patří životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Kaple sv. Anny se dočká záchrany, převod do vlastnictví města je dohodnut

16:59 Pelhřimov: Kaple sv. Anny se dočká záchrany, převod do vlastnictví města je dohodnut

Na pelhřimovské radnici se v pátek 5. března 2021 uskutečnilo setkání vedení pelhřimovské radnice se…