Ostrava: Letní shakespearovské slavnosti nabídnou na hradě 21 představení

24.06.2019 11:38

Tři premiéry a celkem 21 představení uvidí diváci na Slezskoostravském hradě na letošních Letních shakespearovských slavnostech.

Ostrava: Letní shakespearovské slavnosti nabídnou na hradě 21 představení
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Shakespearovský svátek se na hradě koná od 15. července do 12. srpna. „Město Letní shakespearovské slavnosti dlouhodobě podporuje a zařadilo je mezi nejvýznamnější ostravské kulturní akce. Přeji pořadatelům i divákům hezké počasí,“ řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Jeden ze spoluorganizátorů festivalu Andrej Harmečko připomněl, že diváci uvidí v premiéře Zkrocení zlé ženy, Zimní pohádku a Othella.

Zkrocení zlé ženy nastudoval šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Štěpánek a do hlavních rolí obsadil Kristýnu Leichtovou a Josefa Kalužu, v dalších rolí se představí herci všech ostravských divadel. „Jsou to lidé, kteří si rozumí a kteří chtějí společně trávit čas. A na představení to bude vidět,“ věří režisér Vojtěch Štěpánek. Zvolil překlad Jiří Josky. „Znal jsem se s dětmi Jiřího Josky a nejdříve jsem četl jeho překlad. Martin Hilský, to je krásná literatura, ale myslím si, že pro jeviště a pro větší dramatičnost se mi zdá být Joskův překlad funkčnější,“ vysvětlil Štěpánek. Navíc zvolil původní verzi s úvodem, který bývá často škrtán. Opilec usne a ve spánku je převlečen, a když se probere, dozví se, že je bohatým lordem, který byl 15 let v komatu. A potulná herecká společnost k potěše svérázného lorda zahraje toto představení.

Na většinu představení jsou vstupenky ještě k dostání

Další premiérou je Zimní pohádka s Martinem Hofmannem, Michael Isteníkem, Veronikou Arichtevou, Petrou Špalkovou a dalšími. Ostravané uvidí také Othella v podání Prague Shakespeare Company. „Zvolil jsem původní jazyk, který je vhodnější než přizpůsobení do moderní řeči,“ potvrdil režisér Guy Roberts. V představení hraje Jessica Boone, americká herečka, která se objevila v několika zámořských seriálech i ve filmu V utajení, kde si zahrála po boku Orlanda Blooma, Michaela Douglase a Johna Malkoviche. Diváci se nemusejí obávat angličtiny, představení bude doplněno českými titulky.

Ostravany potěší již legendární Komedie omylů s ostravskými herci, Večer tříkrálový a Dobrý konec všechno spraví. Na většinu představení jsou vstupenky ještě k dostání, i když některé termíny jsou již vyprodané. „U prvních dvou termínů Zkrocení zlé ženy, konkrétně 15. a 16. června doporučuji divákům zaparkovat na Černé louce nebo nahoře ve Slezské Ostravě. Na ploše před hradem bude stanové městečko pro Colours of Ostrava a parkoviště u hradu proto nebude v provozu,“ upozornil Andrej Harmečko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magistrát vybere nového dodavatele prvků pražského mobiliáře. Zájem mají čtyři firmy

21:09 Magistrát vybere nového dodavatele prvků pražského mobiliáře. Zájem mají čtyři firmy

Ve druhé polovině ledna příštího roku by Praha měla znát jméno nového dodavatele prvků pražského mob…