Ostrava: Sedačky z Bazalů pomohou sportovat dětem z domovů

27.09.2019 10:04

Mezi čtyři dětské domovy bude rovným dílem rozdělen výnos unikátní benefiční akce města Ostravy. Prodávat se bude devadesát původních sedaček, které se podařilo zachránit z legendárního stadionu Bazaly. O sedačky by mohli mít zájem hlavně skalní fanoušci fotbalového Baníku Ostrava.

Ostrava: Sedačky z Bazalů pomohou sportovat dětem z domovů
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Zájemci o aukci mohou od 25. září navštívit webové stránky www.benefice.ostrava.cz, kde budou zveřejněny podrobné informace a podmínky účasti. Samotná aukce bude spuštěna 4. října v 11 a ukončena 31. října ve 12 hodin. V nabídce bude čtyřicet plastových a padesát kovových sedaček. Plastové sedačky měli možnost ještě donedávna vidět návštěvníci jako součást instalace Malé Bazaly před obchodním centrem Forum Nová Karolina v rámci festivalu Landscape. Padesát mnohem starších, kovových exemplářů je uloženo v prostorách Městského stadionu Ostrava.

„Fotbalové Bazaly byly desítky let součástí sportovního života města a fanouškům se s nimi loučilo ztěžka. Teď ale mohou získat originální připomínku milovaného stadionu a zároveň posloužit dobré věci. Sedačky jsou v původním, nezrestaurovaném stavu. Mohou se stát originálním suvenýrem, kterým se bude moci pochlubit jen necelá stovka šťastných vydražitelů," řekla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová, která iniciovala myšlenku benefice spolu se zástupci společnosti VÍTKOVICE ARÉNA a Fotbalovým klubem Baník.

Vyvolávací cena původních, kovových sedaček je 500 korun, pro plastové sedačky je to tisícovka. Sedačky získají vydražitelé s nejvyššími nabídkami.

„Hodnotu sedaček zvyšují originální podpisy fotbalistů Baníku, například Milana Baroše, Jana Laštůvky či fotbalové legendy Marka Jankulovského. Na sportování dětí půjde nejen výtěžek z prodeje sedaček, ale také dary zaslané na speciálně zřízený transparentní účet," doplnila náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Sportování dětí z dětských domovů můžete podpořit i vy

Prostředky z aukce poslouží na aktivity, spojené se sportem a pohybem dětí z Dětského centra Domeček v Zábřehu, Dětského domova Ostrava-Hrabová, Dětského domova Úsměv a Dětského domova a školní jídelny Na Vizině ve Slezské Ostravě. Podpořit sportování dětí z dětských domovů mohou ale i ostatní, svůj dar mohou zaslat převodem na speciálně k tomu určený, transparentní účet 2801672690/2010.

„Pomoc potřebným je tématem, které jsem vždy považoval za velice důležité. V okamžiku, kdy jsem vstoupil do Baníku a plně jsem si uvědomil jeho společenský přesah, jsme se tohoto tématu v klubu aktivně chopili a charitě se věnujeme. Proto je pro nás samozřejmostí, že se podílíme i na tomto projektu. Tím spíše, že se týká historie Baníku a jeho fanoušků. Přeji tomuto nápadu úspěch, protože v konečném důsledku bude znamenat zase hlavně pomoc těm, kteří ji potřebují," řekl Václav Brabec, předseda představenstva FC Baník Ostrava.

Kultovní stadion Bazaly, na němž hrál FC Baník od dubna 1959, definitivně zavřel své brány na konci sezony 2014/2015. Důvodem byl jeho špatný technický stav. Stane se tréninkovým centrem Klubové akademie Ostravy, určené talentovaným hráčům ve věku od šesti do devatenácti let. K vytvoření tréninkového centra pro děti z celého kraje se podpisem společného memoranda loni v říjnu zavázaly Město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Fotbalová asociace ČR, FC Baník Ostrava a VÍTKOVICE ARÉNA, neboť Ostrava je aktuálně jediným krajským městem, kde zatím fotbalová akademie nefunguje.

Hlavní hrací plocha hřiště bývalého stadionu byla rozšířena a bude se využívat buď ve formě tří příčných tréninkových hřišť, nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. Součástí areálu bude také vedle standardního hřiště s umělou trávou ještě druhé hřiště s přírodním trávníkem, plochy pro posilování, nácvik obratnosti i vytrvalostní cvičení, dále nová tělocvična, posilovna, prostory fyzioterapie a šedesátimetrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. Hlediště bude mít kapacitu 450 diváků. Areál rekonstruuje od loňského července společnost Hochtief, jeho modernizace přijde přibližně na 320 milionu korun. Město se na nákladech podílí částkou 220 milionů, finanční příspěvek kraje je zatím ve výši 70 milionů korun, zbývající náklady hradí investor – společnost VÍTKOVICE ARÉNA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Občanům pomáhají fond a programy v rozpočtu

14:49 Jablonec nad Nisou: Občanům pomáhají fond a programy v rozpočtu

Součástí městského rozpočtu jsou také Fond na zlepšení úrovně bydlení a programy na podpory výstavby…