Ostrava: V souladu s názory expertů město nedoporučuje školským zařízením nanonástřiky

04.04.2021 11:04 | Zprávy

Město Ostrava se obrací na všechna předškolní a školní zařízení na svém území, aby pečlivě vážila případné využití nástřiku nanočástic oxidu titaničitého (TiO2) na plochy ve svých budovách jako prevenci bakteriálních a virových onemocnění, a předem konzultovala účinnost a zdravotní nezávadnost konkrétních aplikací s nezávislými odborníky.

Ostrava: V souladu s názory expertů město nedoporučuje školským zařízením nanonástřiky
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Město tak činí na základě expertního stanoviska specialistů z Ostravské univerzity, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Zdravotního ústavu Ostrava a Státního zdravotního ústavu, podle něhož není zcela prokázán pozitivní vliv nanonástřiků a dosud nejsou dostatečně prozkoumány možné negativní dopady těchto materiálů. Město nabízí zprostředkování konzultací případných nabídek s příslušnými experty.

„V posledních letech jsme v Moravskoslezském kraji zaznamenali nárůst počtu aplikací nástřiku nanočástic v mateřských, základních a středních školách, ve školních jídelnách a také střediscích volného času. Ve snaze udělat pro děti to nejlepší ale školská zařízení mnohde vydala velké sumy peněz za něco, co možná vůbec nefunguje v souladu s proklamacemi dodavatelů, a není prokázáno, že to dokonce neškodí. Proto se v souladu s doporučením odborníků i s principem předběžné opatrnosti obracíme na školská zařízení, aby jejich představitelé nepodléhali reklamě a velmi pečlivě vážili případné investice do těchto opatření," uvedla náměstkyně primátora pro školství Andrea Hoffmannová.

Město výzvou reaguje na expertní stanovisko, které sepsali epidemiolog a děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Ing. Eduard Ježo, prorektorka pro vědu a výzkum VŠB-TUO a výzkumnice v oboru rizik nanomateriálů prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D. a vedoucí oddělení hygieny ovzduší a odpadů a vedoucí NRL pro venkovní a vnitřní ovzduší Státního zdravotního ústavu RNDr. Bohumil Kotlík, Ph. Tito odborníci jednoznačně nedoporučují aplikaci nástřiku nanočástic oxidu titaničitého ve školách, v mateřských školách a ve všech dalších prostorách, kde lze předpokládat dlouhodobější expozici dětí, které jsou nejvnímavější populační skupinou, a volají po regulaci používání těchto technologií ve vnitřním prostředí.

„Děti jsou nejvíce chráněnou skupinou populace a obecně se na ně vztahují nejpřísnější limity expozice různým chemickým látkám. Pokud se ve stávající době spojené se strachem o lidské životy aplikuje bez širšího konsenzu a schválení relevantních institucí chemická látka, jejíž účinnost vyvolává řadu otázek, a navíc existuje potřeba ověřit bezpečnost aplikace daného postupu z hlediska dlouhodobějších následků, musí se tento názor odborné veřejnosti projevit. Základním pravidlem je, že benefit použité metody musí co nejvíce převážit nad riziky, přičemž u použití nástřiku TiO2 to není jisté, zejména pak u kontaktní expozice v dětských kolektivech," prohlásil epidemiolog Maďar.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Závěsná světla zmizela. Výměna probíhala v noci

16:47 Olomouc: Závěsná světla zmizela. Výměna probíhala v noci

Staré závěsové lampy nad Albertovou ulicí zmizely. Práce probíhaly i v noci, aby nedošlo k narušení …