Ostravské děti se po návratu do škol mohou věnovat dopravní výchově

09.05.2021 13:10

Výuku a výcvik začínajících cyklistů letos znovu pro žáky mateřských, základních a speciálních škol připravilo město Ostrava. Využívána k ní jsou dopravní hřiště v Hrabůvce, Porubě a v Moravské Ostravě. Děti se k ní dostávají po návratu do škol a školek.

Ostravské děti se po návratu do škol mohou věnovat dopravní výchově
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Dopravní výchova se každoročně v Ostravě týká zhruba 8 tisíc dětí. Město do ní investuje téměř 370 tisíc korun.

Pro žáky třetích a pátých ročníků základních škol, kteří absolvují teoretickou výuku i praktický výcvik na dopravním hřišti v Hrabůvce, je výuka povinná. Děti z mateřských škol a speciálních mateřských škol, ze školních družin i z prvních a druhých ročníků základních škol absolvují výcvik na dopravních hřištích v Porubě a v Moravské Ostravě.

„Výuka na dětských dopravních hřištích je v současné době podle našich zkušeností nejúčinnější formou dopravní výchovy dětí a osvědčenou prevencí bezpečnosti silničního provozu. Proto jsme se rozhodli zajišťovat ji nejen pro žáky třetích a pátých ročníků základních škol, ale opět ji i v letošním roce rozšířit také pro děti z mateřských škol, ze speciálních mateřských škol a z prvních a druhých tříd základních škol. K dopravní výchově se žáci i předškoláci dostávají poté, co se v souvislosti s vládním rozvolňováním postupně vracejí do lavic nebo školek," informoval náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

Žáky třetích a pátých tříd čekají tři vyučovací hodiny teorie, zahrnující základní pravidla provozu na pozemních komunikacích, význam a důležitost používání ochranných cyklistických přileb, povinné a doporučené vybavení kola a chování chodců jako účastníků silničního provozu. V praktické části výcviku v rozsahu dvou vyučovacích hodin si děti procvičí hlavní prvky jízdy na kole, zastavení podle dopravních značek a světelné signalizace i jízdu o jedné ruce. Město na tuto dopravní výuku na hřišti ZŠ a MŠ A. Kučery v Hrabůvce uvolní ze svého rozpočtu téměř 263 tisíc korun.

Pro děti z mateřských škol, ze speciálních mateřských škol, ze školních družin a z prvních a druhých ročníků základních škol je určen projekt Semaforek. Děti se díky němu naučí respektovat základní dopravní značky a světelnou signalizaci, hrát si na bezpečných místech, pochopí, jak správně přecházet vozovku, seznámí se s různými dopravními situacemi ve městě a dozvědí se, jaká jsou hlavní rizika spojená s dopravou. Město za dopravní výuku na hřištích MŠ Ukrajinská v Porubě a MŠ Hornická v Moravské Ostravě zaplatí téměř 105 tisíc korun.

Ve třetí třídě se děti připravují na svou budoucí samostatnou účast v dopravním provozu a výuku hradí plně město. Žáci čtvrtých ročníků základních škol, kteří jsou ve věku kolem deseti let, již nesmí jezdit na kole po chodnících. V tomto ročníku získávají v rámci dopravní výchovy průkaz cyklisty. Jejich výuku hradí ze státních prostředků BESIP. Také jejich teoretický i praktický trénink v Ostravě zajišťuje na dopravním hřišti v Hrabůvce Základní škola a mateřská školy A. Kučery. Děti z pátých tříd si na náklady města opakují a prohlubují dopravní znalosti a vědomosti, které získaly předchozí přípravou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jeseník přivítá nejlepší dřevorubce

21:23 Jeseník přivítá nejlepší dřevorubce

Na Masarykové náměstí proběhne v sobotu 26. června od 17:00 hodin STIHL TIMBERSPORTS, konktrétně CZE…