Pardubice: Hradecko-pardubická aglomerace hlásí první dokončené projekty

11.06.2024 10:28 | Tisková zpráva

Pardubice přivítaly na dalším jednání klíčové partnery aglomerace. Program byl po čtvrt roce opět nabitý – projekty z oblasti dopravy, životního prostředí, vzdělávání, vědy i inovací. Témata byla ale mnohem pestřejší a věnovala se také stavu realizace ostatních projektů, celkovému stavu čerpání rezervovaných dotací i vizím rozvoje Hradecko-pardubické aglomerace po roce 2027.

Pardubice: Hradecko-pardubická aglomerace hlásí první dokončené projekty
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Od září roku 2014, kdy se zástupci Řídicího výboru sešli poprvé, uplynulo bezmála deset let. Za tu dobu se Hradecko-pardubická aglomerace proměnila, a to také díky úspěšně dokončeným projektům, které se podařilo s přispěním evropských dotací zrealizovat. Integrované územní investice (ITI) vstoupily do obecného povědomí a staly se respektovaným nástrojem pro čerpání evropských dotací a pohonem širšího aglomeračního partnerství. „Spolupráce v Hradecko-pardubické aglomeraci určitě musí pokračovat i po roce 2027, a to bez ohledu na evropské dotace. Města a kraje mají řadu témat, která je vhodné rozvíjet a řešit společně,“ doplnil primátor města Pardubic a předseda Řídicího výboru Jan Nadrchal.

Až do konce roku 2027 má aglomerace jistou rezervaci dotačních prostředků u pěti ministerstev, které dosahují bezmála tří miliard korun. Řídicí výbor proto projednal dalších jedenáct projektů, které jsou připravené předložit plné žádosti o dotaci. „Každý projekt k ostré žádosti potřebuje doložit kladné Vyjádření Řídicího výboru aglomerace. Všech jedenáct záměrů, které měly prostředky ve Strategii rezervovány od loňského roku, obstálo a všechny podmínky splnilo,“ upřesnil manažer ITI Filip Hoffman.

V oblasti dopravy se jedná o výstavbu terminálu JIH v Pardubicích a další úsek Labské cyklostezky mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi nad Labem. Pardubický kraj uspěl s projektem veřejného prostranství v Domově u fontány v Přelouči. V Hradci Králové budou díky prostředkům z ITI na Základní škole Malšova Lhota vybudovány tři nové odborné učebny. Podporu získal také projekt Centra pro komplexní využití odpadů (CEKVO) sestávajícího ze tří investic: separačního dvora v Chrudimi, třídicí linky a koncových technologií pro zpracování odpadu. V oblasti životního prostředí by se protipovodňových opatření měli dočkat obyvatelé Chrudimi a Heřmanova Městce. Věda a inovace budou posíleny prostřednictvím výzkumného projektu Univerzity Hradec Králové a vybudování Pardubického vývojového inovačního centra (PARvic). Celkově tyto projekty požadují dotaci převyšující 630 milionů korun.

Hradecko-pardubická aglomerace bude usilovat o to, aby projekty, jejichž realizace má být dokončena do konce roku 2027, byly přinejmenším stejně úspěšné jako v předchozím sedmiletém období. „Věřím, že se našim žadatelům podaří všechny investice zrealizovat. V programovém období 2014–2020 se nám v některých oblastech nepodařilo vyčerpat všechny prostředky, ale nyní již máme zkušenosti, na kterých můžeme stavět. Předpokládám, že ze svých chyb jsme se všichni poučili a nebudeme je opakovat,“ připomněl Jan Nadrchal.

Aglomerace má za sebou již první dva dokončené projekty – vybavení Vzdělávacího centra Sféra a vybudování přírodních učeben v areálu Základní školy v Opatovice nad Labem. Další projekty jsou ve fázi realizace, některé z nich budou ukončeny do konce roku 2024. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se Hradecko-pardubické aglomeraci úspěšně podaří splnit první finanční milník, který ji čeká v polovině příštího roku, a vyčerpat požadovaný objem finančních prostředků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Planeta Jablonec umožní sdílet elektřinu

16:09 Jablonec nad Nisou: Planeta Jablonec umožní sdílet elektřinu

Zastupitelstvo schválilo založení spolku Planeta Jablonec – energetické společenství, z.s., a členst…