„Vraceli jsme se ze Senátu po dvouhodinovém jednání vyslyšeni, podpořeni, plní nové naděje a síly do dalšího boje. Senátorům jsme předložili jasné důkazy o nedostatcích či pochybeních v dokumentaci, na základě které bylo vydáno souhlasné stanovisko EIA. Poukázali jsme na nesrovnalosti v projektu spalovny nebezpečných odpadů, na nepřipravenost dopravní infrastruktury v lokalitě a argumentačně vyvrátili námitky protistrany i ministerstva životního prostředí. Senátoři nás v diskuzi víceméně jednoznačně podpořili a patří jim s úlevou naše velké poděkování,“ uvedla náměstkyně primátora za životní prostředí Jiřina Klčová. „Důvody, proč je pro nás nepřijatelné, aby spalovna v Rybitví znovu zahájila provoz, jsou neměnné – pod slovem modernizace se skrývá kompletní likvidace 40 let staré ruiny spalovny a de facto vybudování spalovny nové, k níž je skoro nemožné se dostat kamiony a která by měla zcela zásadní vliv na už tak nedobré životní prostředí. Velkým problémem je i fakt, že dokumentace k záměru modernizace spalovny byla opakovaně vrácena s možností upravit stávající podobu podkladů a realizátor tak stále dokola získává možnosti je precizovat. A 44 podmínek, s nimiž bylo vydáno souhlasné stanovisko, je za nás dalším výsměchem všem obyvatelům dotčené aglomerace,“ doplnila náměstkyně Jiřina Klčová.
„Druhá největší spalovna v Česku by měla být zprovozněna v místě, kde je již dnes překračována úroveň rakovinotvorných látek. Měření emisí rakovinotvorných látek je navíc prováděno jen 4x ročně v předem dohodnuté termíny. Dopravní trasy spalovny, byť svozová oblast nebyla přesně specifikována, jsou dlouhé až 100 km, čímž zahrnují asi 40% území České republiky. I to ukazuje, jak je navrhovaná kapacita spalovny v Rybitví naddimenzována. Tato druhá největší spalovna nebezpečných odpadů by měla být zprovozněna necelých sto metrů od dvou zásobníků na metan, které náleží k sousední bioplynové stanici, a 300 metrů od nejbližších rodinných domů v Srnojedech. Má příjezdovou komunikaci, která byla dvěma odbornými posudky označena za zcela nevyhovující,“ apelovala na senátory a senátorky starostka obce Rybitví, kde má spalovna stát, Eva Šmeralová. „Záměr je též v rozporu s plánem nakládání s odpady. Postup, kdy se vytříděné odpady přivezou do spalovny, kde se předpokládá jejich opětovné smísení a následné vysypání do kotle spalovny, je opět výsměchem subjektům a občanům, kteří vynakládají úsilí a prostředky na třídění. Doporučení ministerských úředníků je – smíchejte to a hoďte do kamen. Baterie a elektrozařízení, které obsahují kovy a sloučeniny, které je nutné získávat neekologickou těžbou, které dnes jsme schopni recyklovat, se místo toho budou spalovat a kovy jako kadmium nebo lithium, místo recyklací proženeme plícemi. Budoucí generace, které tyto suroviny budou potřebovat pro výrobu, nám jistě nepoděkují,“ dodala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV