Pardubice: Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého

11.09.2012 11:16 | Zprávy
autor: pardubice.eu

Shromáždění, které v pondělí 3. září velmi hlasitou produkcí zhruba osm hodin obtěžovalo lidi žijící či pracující na náměstí Republiky, vyvolalo vlnu nevole. Na radnici si na hluk stěžovalo několik občanů, stejně jako na skutečnost, že proti tomu, kdo tuto produkci zorganizoval, nezasáhla policie.

Pardubice: Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Ve čtvrtek se problémem zabývali zástupci městské i republikové policie, města a městského obvodu I. Dohodli se na postupu pro případ, že by se podobná situace opakovala.

„Pohybujeme se zde v citlivé oblasti ústavních práv občanů, na což se také pan Cach (organizátor) při našem pondělním zásahu odvolával. Faktem je, že podle shromažďovacího zákona nebyly důvody pro rozpuštění tohoto shromáždění,“ řekl ředitel městské policie Petr Kvaš. “Na druhé straně jsou tu práva ostatních občanů například na volný pohyb, užívání prostranství a podobně. Dnes jsme se shodli na tom, že v pondělí mezi námi došlo k určitému nedorozumění, k nedostatečné koordinaci a dohodli jsme postup, který zvolíme v případě, že by se podobná situace opakovala,“ dodal.

Ústavní právo občanů se shromažďovat nelze omezit, tedy shromáždění rozpustit, pokud se organizátoři nedopouštějí činů přesně specifikovaných v zákoně. Shromáždění například nesmí popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů, účastnící se nesmějí dopouštět násilí nebo hrubé neslušnosti či jinak porušovat ústavu a zákony a na místě konání jim nesmí hrozit závažné nebezpečí. Žádné z těchto ustanovení zákona organizátor akce neporušil. Organizátoři také nemají povinnost žádat o souhlas s akcí, ale pouze oznamovací povinnost. Její nedodržení však není důvodem k rozpuštění akce, ale pouze k zahájení správního řízení na jehož konci může být organizátorům vyměřena pokuta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.