Pardubice: Zastupitelé dali zelenou financím pro nový parkovací dům

08.06.2023 10:23 | Tisková zpráva

Pardubičtí zastupitelé schválili 100 milionů pro akciovou společnost Rozvojový fond Pardubice (RfP), které fond použije na výstavbu parkovacího domu v blízkosti křižovatky ulic U Stadionu a Sukova.

Pardubice: Zastupitelé dali zelenou financím pro nový parkovací dům
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Celkem bude vznik parkovacího domu stát 340 milionů korun, přičemž značnou část zafinancuje RfP úvěrem, za který bude ručit město, a dalších 40 milionů fond získá díky prodeji nemovitostí. Stavba parkovacího domu začne v červnu letošního roku a její dokončení je plánováno na prosinec 2024.

„Nový parkovací dům, který bude stát v blízkosti hokejové haly a fotbalového stadionu, nabídne kapacitu 381 míst. Šedesát procent míst bude pro abonenty, kteří si budou místo moci pronajmout na základě smlouvy, přičemž cena jednoho místa na rok bude činit 15 tisíc korun. Zbylých čtyřicet procent budou místa pro veřejnost s tím, že krátkodobé parkování bude zhruba 20 korun na hodinu, celodenní parkování – tedy více než 5 hodin – bude činit 100 korun na den. Tyto informace vycházejí ze zpracovaného provozně ekonomického modelu, který se ale před zahájením provozu bude ještě aktualizovat,“ přiblížil vizi budoucího parkovacího domu primátor města Jan Nadrchal a dodal, že vznikne i tarif pro zhruba 60 dní, kdy se budou v blízkosti domu konat speciální akce.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29311 lidí

V souvislosti s výstavbou parkovacího domu dojde také k úplné rekonstrukci křižovatky u ulic Sukova a U Stadionu. „Rekonstrukce křižovatky, která nově bude vybavena světelnou signalizací, je zcela nezbytná, její součástí budou i úpravy přechodů pro chodce pro zvýšení bezpečnosti,“ zdůvodnil akci náměstek primátora zodpovědný za dopravu Jan Hrabal s tím, že tento úkon město podpoří 10 miliony korun.

Parkovací dům je navržen v ekonomickém systém půlpater. V přízemí bude kromě vstupního a výstupního terminálu také situováno provozní zázemí obsluhy a kryté stání pro jízdní kola. V prvním nadzemním podlaží vznikne i zázemí pro akademii HC Dynamo Pardubice. Nezbytnou součástí parkovacího domu bude také sociální zařízení.

Parkovací systém bude standardní, přičemž navigační systém bude doplněn kamerovými jednotkami s LED indikací. Ty umožní přesné počítání obsazenosti. Chybět nebude ani kamerový dohled nad garážemi, který bude dohlížet na zajištění bezpečnosti, bude také monitorovat nedovolené parkování, nehody a pohyb kolem vozidel. Návrh parkovacího domu myslí také na životní prostředí.

„Návrh parkovacího domu chápe veřejný prostor před parkovacím domem směrem k Sukově třídě jako nedílnou součást centrálního městského okruhu, tedy hlavní osy zeleně města. Průchod mezi malou hokejovou halou a parkovacím domem uvozuje alej stinných platanů. Vyložené květníky na fasádě domu oživí její strohost, zadrží vodu a ochladí okolí. Dešťová voda bude zadržována v akumulační nádrži a zpětně využita k závlaze objektové zeleně,“ dodal náměstek Hrabal.

reklama

autor: PV

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Ukončení cyklosezóny na Labské stezce uzavřelo Evropský týden mobility

16:29 Ústí nad Labem: Ukončení cyklosezóny na Labské stezce uzavřelo Evropský týden mobility

Oddělení cestovního ruchu Magistrátu města Ústí nad Labem připravilo sportovní akci, kterou byl zako…