Pardubice v pondělí uctí památku obětí heydrichiády

20.06.2015 10:38

Město Pardubice spolu s Československou obcí legionářskou uctí památku obětí heyrichiády. Pietní akt se uskuteční v pondělí 22. června od 15 hodin v areálu Památníku Zámeček. Ke vzpomínkové akci se připojí i projekt Oheň (bez)naděje 2015, jemuž dal záštitu také primátor města Martin Charvát.

Pardubice v pondělí uctí památku obětí heydrichiády
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Pietní akt se bude konat v místech, kde byly ležácké děti násilně odděleny od svých matek. Na ženy, stejně jako téměř na všechny obyvatele Ležáků, pak čekala smrt na nedalekém popravišti. „Jen těžko si člověk v dnešní době dovede představit hrůzu a beznaděj, kterou museli prožívat rodiče, jimž vytrhli před popravou z náručí jejich ratolesti... Když věděli, že už je nikdy neobejmou a nepolíbí, že je musí nechat napospas těm, pro které život obyčejného člověka, natož dítěte, nemá žádnou cenu… Nezapomínejme na to, jak obrovskou tragédii zapsala takzvaná heydrichiáda do našich dějin a kolik životů nevinných lidí vyhaslo kvůli událostem po atentátu na Reinharda Heydricha,“ řekl primátor Martin Charvát.

Projekt Oheň (bez)naděje, který se připojuje k pondělnímu pietnímu aktu na Zámečku, začíná již v neděli 21. června, a to zapálením ohně v obci Ležáky. Vzpomínková akce, která se zabývá osudem dětí z vypálených vesnic, pokračuje v úterý u Památníku v Lidicích a v pražských kostelích. 23. června, v den vypálení Ležáků, doputuje Oheň (bez)naděje do polského Chelmna nad Nerem, kde byl s největší pravděpodobností brutálně ukončen život 11 ležáckých dětí.

Již od 2. června hostí Larischova vila na Zámečku výstavu Heydrich 70.

Československá obec legionářská se rozhodla expozici pro veřejnost prodloužit. Navštívit putovní výstavu, která připomíná atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a vypráví symbolicky 70 příběhů, je možné ještě v sobotu 20. června od 9 do 15 hodin, v úterý 23. června od 14 do 17 hodin, v pátek 26. června od 12 do 17 hodin a v sobotu 27. června mezi 9. a 15. hodinou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: Adventní věnce Alma mater potěšily zdravotníky

12:03 Bohumín: Adventní věnce Alma mater potěšily zdravotníky

Spolek Alma mater věnoval nejen zdravotníkům za jejich úsilí adventní věnce. Ručně je zhotovily člen…