Pelhřimov: SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory

20.04.2019 7:34

SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory si mohou zájemci zapůjčit či vyzkoušet v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s.

Pelhřimov: SOS tísňová tlačítka pro osaměle žijící seniory
Foto: Archiv
Popisek: Pelhřimov
reklama

Tato tlačítka byla pořízena díky finanční podpoře Nadačního fondu pro Pelhřimovsko a Rozvojovému fondu města Pelhřimova. Hlavním důvodem pro jejich pořízení byla snaha podpořit samostatnost a nezávislost osaměle žijících seniorů ve vyšším věku, aby co nejdéle mohli setrvat ve svém přirozeném prostředí. Rodinným příslušníkům pak toto tlačítko přináší jistotu, že si senior dokáže snadno a lehce i bez použití telefonu přivolat pomoc v případě potřeby (např. pádu).

Používání SOS tlačítek má ale svá ALE.

Zaprvé: Senior musí mít ve svém okolí někoho, kdo by byl ochotný uvést své telefonní číslo a stát se „kontaktní osobou“ – tzn. do tlačítka by jeho telefonní číslo bylo zadáno jako kontaktní a v případě aktivace alarmu by byl požádán o poskytnutí pomoci.

Zadruhé: Senior se musí s tlačítkem „spřátelit“, získat k němu důvěru a chtít ho používat. Nemělo by jej obtěžovat. Toto bývá největší překážka v užívání tlačítka. Senioři se velmi často obávají používat technologie a novinky berou jako nežádoucí. Přestože užívání tlačítka je velmi jednoduché, snadnější než používání mobilního telefonu.

Zatřetí: Tlačítko dokáže velké věci, ale zázraky ne. Bez podpory rodiny či jiné blízké osoby se užívání tlačítka neobejde. Užívání tlačítka má svá specifika. Může se i stát, že tísňový signál je aktivován nevědomky, což může pochopitelně uživatele mást. Je pak na kontaktních osobách, aby si vzniklou situaci s uživatelem vysvětlili.

I přes tato ALE mají SOS tlačítka svým uživatelům, co nabídnout a trpělivě čekají na další zájemce o vyzkoušení. (Bližší informace na tel. 733 255 149 nebo v Centru pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.p.s., Příkopy 209).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Silnici v Sedleci čeká finální oprava

19:58 Karlovy Vary: Silnici v Sedleci čeká finální oprava

Silnice v Sedleci směrem na Rosnici, která má zatím provizorní povrch z panelů, dostane v nejbližšíc…