Písek: Na Lesním hřbitově město vybudovalo vzpomínkový prostor nazvaný Místo v srdci

04.11.2024 7:31 | Tisková zpráva

Vzpomínkový prostor nazvaný Místo v srdci, který je určen všem, kdo budou chtít zavzpomínat na děti, které odešly dříve, než se mohly narodit, nebo zemřely při porodu či brzy po něm, nechalo město Písek vybudovat na Lesním hřbitově. Slavnostní otevření Místa v srdci se uskuteční v sobotu 2. listopadu v 10:00 a zvána je na něj i veřejnost.

Písek: Na Lesním hřbitově město vybudovalo vzpomínkový prostor nazvaný Místo v srdci
Foto: Archiv
Popisek: Město Písek

„Projekt na vybudování Místa v srdci předložila paní Eva Záluská v roce 2021 do Participativního rozpočtu města Písek. Projekt jsem považoval za společensky potřebný a důležitý, proto jsem se rozhodl jej zařadit samostatně do rozpočtu roku 2024. Po všech jednáních jsme se pustili s městskými službami, které hřbitov spravují, do realizace,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

„Místo v srdci má pomoci rodinám vyrovnat se s bolestnou ztrátou dítěte. Je zde ale také i velký společenský význam, kdy se tabuizované téma smrti dětí dostává do veřejného prostoru,“ uvedla Eva Záluská. Sdílení bolesti, duchovní a psychologická pomoc, ale také možnost se s miminkem rozloučit jsou podle ní nezbytné v procesu vyrovnání se s touto smutnou událostí.

„Je mnoho rodin, které své miminko nemohly pojmenovat a důstojně pohřbít. Nemají tak za svým miminkem kam jít, není nikde pohřbeno. Pietní místo dává možnost udělat jeden z mnoha kroků na cestě k uzdravení bolesti,“ poznamenala Eva Záluská a doplnila, že teprve od roku 2017 je možné pozůstatky dětí zemřelých v jakékoli fázi těhotenství získat a pohřbít, a tak se s nimi důstojně rozloučit.

Místo v srdci vzniklo podle konceptu místního architekta Martina Zborníka. „Při úvaze nad pojetím tohoto vzpomínkového místa jsem se nechal inspirovat novou formou tzv. přírodního pohřebnictví. Ten je znám například z Lesa vzpomínek, který je součástí hřbitova v Ďáblicích,“ uvedl.

Místo v srdci se nachází u hlavní přístupové cesty ke kolumbáriu a rozptylové loučky. „Je pro něj klíčový přírodní charakter proměňující se v čase s citlivou výsadbou rostlin navrženou zahradní architektkou Marií Holou. Tvoří jej ústřední prostor ve tvaru slzy, kam je také možné uložit ostatky dětí, nad ním bude ve vzduchu levitovat unikátní drátěné sousoší bezstarostně si hrajících dětí od renomované sochařky Veroniky Psotkové,“ popsal Martin Zborník. V celém prostoru by mělo v průběhu roku kvést symbolicky 2 000 bílých květů, které mají připomínat 15 % píseckých rodin, které mají s tímto tématem přímou zkušenost. „Bílá barva květů a samotný přírodní charakter se snaží respektovat křehkost, nevinnost a pomíjivost,“ poznamenal Martin Zborník. Součástí Místa v srdci je i kaple vzpomínek umístěná pod svahem, umožňující intimní prožití a uložení třeba kamínku vzpomínek. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důchodová reforma

Vy kritizujete vláda za důchodovou reformu, ale k čemu nám to je? Proč jste nepředložili vlastní, když jste byli dvě volební období u vlády nebo se aspoň teď nesnažíte s koalicí jednat? Komu prospějete tím, že se neshodnete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Odbahnění Mlýnského náhonu je dokončeno

22:05 Prostějov: Odbahnění Mlýnského náhonu je dokončeno

V průběhu září a října letošního roku došlo odbahnění Mlýnského náhonu v prostoru městského parku Ko…