Písek: V ulicích města je už možné jezdit na sdílených kolech

06.05.2021 19:53

Do ulic Písku se po dvou letech vrátila sdílená kola. Lidé mají možnost půjčit si je a zaplatit pomocí mobilní aplikace. Stovka bicyklů je rozmístěna na více než 30 stanovištích, která jsou kromě centra také na všech předměstích a několika oblíbených lokalitách mimo město

Písek: V ulicích města je už možné jezdit na sdílených kolech
Foto: mesto-pisek.cz
Popisek: Písek
reklama

„Lidé budou mít možnost půjčit a vrátit kola i na Hradišti, v Semicích, Smrkovicích a Novém Dvoře, v průmyslové zóně, ale i u výletní restaurace U Sulana nebo na Živci,“ řekl místostarosta Petr Hladík.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22159 lidí

Bicykly jsou v ulicích Písku rozmístěny od 1. května, dnes je zástupce firmy Nextbike Czech Republic, jež je dodavatelem služby sdílených kol, oficiálně předal městu.

Zájemce o půjčení bicyklu si musí stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, díky které najde nejbližší stanoviště, kolo odemkne a zaplatí. Může jejím prostřednictvím také nahlásit závadu. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, za každou další půl hodinu člověk zaplatí 16 korun, maximálně však 150 Kč za den. Zájemci si budou moci předplatit službu na měsíc za 149 Kč a na rok za 899 Kč. Všechny potřebné informace ke službě jsou ZDE.
 
Sdílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich zavedení iniciovala kancelář Smart Písek. Pilotní projekt sdílených kol si Písek vyzkoušel v roce 2019 a obyvatelé města službu hojně využívali. Město se proto rozhodlo sdílená kola do ulic vrátit. Dodavatelem služby na tento a příští rok je firma Nextbike Czech Republic, která již působí ve dvou desítkách českých měst. Letos bude sdílená kola provozovat od května do konce listopadu, příští rok již od 1. března do 30. listopadu. Město za službu zaplatí celkem 1,67 milionu korun bez DPH. „Věřím, že tuto formu dopravy budou občané i návštěvníci města hojně využívat nejen po dva roky, ale i v dalších letech,“ poznamenal Petr Hladík.
 
Firma bude zajišťovat servis kol, odstraňovat zjištěné či uživateli nahlášené závady a také je přemisťovat mezi jednotlivými stanovišti tak, aby na nich byla vždy v dostatečném množství. Během provozu sdílených kol bude mít město možnost po jednání s dodavatelem pozměnit polohu stanovišť, a to na základě získaných dat o využívání této služby. Cílem bude optimalizovat systém sdílení kol.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Město získalo stomilionovou dotaci na lávku u Aldisu

14:05 Hradec Králové: Město získalo stomilionovou dotaci na lávku u Aldisu

Stavba lávky přes Labe u hradeckého kongresového centra Aldis má začít za pár měsíců.