Písek na jaře rozkvete mnoha barvami, přibudou stromy

29.03.2020 6:32

Ve spolupráci s Městskými službami Písek se přes zimní období pracovníci odboru životního prostředí zabývali možnostmi, jak zlepšit a podpořit zeleň našeho města. Vytipovávali nová místa pro výsadbu dřevin a vybírali vhodné druhy, které vytvoří rozložitější koruny a v létě poskytnou stále více ceněný stín.

Písek na jaře rozkvete mnoha barvami, přibudou stromy
Foto: Archiv
Popisek: Město Písek
reklama

„Jarní objednávka dřevin se tak v letošním roce rozrostla k úctyhodným 150 kusům nových stromů pro město. Mezi vybranými druhy se nově objevuje například buk Rohanův, dub uherský, dřezovec trojtrnný, javor babyka, jerlín japonský, jeřáb duryňský, jeřáb oskeruše, nové odrůdy lip a odrůdy třešní Sakur. V celkovém počtu stromů je zahrnuta náhradní výsadba za pokácené dřeviny, ale z velké části též obsahuje zcela nové výsadby, které doplní výpadky v parcích, uličních stromořadích nebo budou situovány na místa, kde doposud stromy chyběly,“ říká koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň z odboru životního prostředí.

Pro letošní jaro se též intenzivně připravuje výsadba Nové Hradišťské aleje. Město požádalo o podporu z grantového programu ŠKODA stromky. Stromy budou lemovat ulici Na Rozhledně. Ta je v současné době bez doprovodných dřevin. „Novou výsadbou zde dojde k navrácení aleje do míst, na kterých je zaznamenána historickými mapami již v první polovině 19. století. Její realizací se významně podpoří krajinný ráz Hradišťského vrchu ve směru od centra města. Stromy zde vytvoří nový krajinný prvek, který propojí zemědělskou a urbanizovanou krajinu. Doplní měřítko území a podpoří jeho biodiverzitu. Vysazované duby zde výraznou měrou sníží negativní vlivy na kvalitu životního prostředí – hlučnost, prašnost a exhalace. Na této aleji dojde v Písku poprvé k aplikaci nového způsobu ochrany kmenů před mrazem a sluncem, a to pomocí speciálního bílého nátěru. Dále zde budou poprvé vyzkoušeny nové závlahové lamely pro účinnější zálivku stromů vysazených v krajině,“ informuje Kofroň. 

Nezapomíná se ani na květinovou výzdobu, která město v jarních a letních měsících rozzáří spoustou barev. Už koncem minulého roku bylo objednáno 26 závěsných květináčů na lampy v centru města. V nich budou kvést povijnice batátové, surfinie a kavyly péřovité podobně jako v květinových pyramidách před budovou radnice či na radničním balkonu. Zmiňované letničkové výsadby se tak v letošním roce stanou jednotícím prvkem Vnitřního Města.

„Na několika místech se chystáme vysít květinovou louku s liliemi. Objevit by se měla třeba v parku na Mírovém náměstí. Před úřadem práce dojde ke zvětšení a scelení letničkových záhonů, které doplní vybrané zeleninové druhy, kupříkladu nevšední artyčok kardový. Dále se budeme věnovat i trvalkovým výsadbám, které po zimě a bohužel také poničení sešlapem budou dosázeny novými rostlinami. Rád bych znovu apeloval na obyvatele Písku, aby neničili práci zahradníků a vážili si společné snahy o zlepšení městského prostoru,“ dodává Ondřej Kofroň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Sdružení architektů a stavitelů představilo vedení města své plány

21:16 Olomouc: Sdružení architektů a stavitelů představilo vedení města své plány

Po zhruba roční přípravě vzniklo v Olomouci Sdružení Olomouckých architektů a stavitelů, z.s. (SOAAS…