Během prezentace seznámil přítomné hosty se zaměřením, úspěšnými projekty a záměry Biomedicínského centra, které tato organizace plánuje, jeho vědecký ředitel Milan Štengl. Centrum bylo vybudováno v roce 2014 v blízkosti FN Plzeň. Pracuje v něm zhruba 120 výzkumníků, kteří zajišťují špičkový výzkum např. v oblastech sepse, bakteriální rezistence k antibiotikům, moderních postupů náhrady funkce ledvin včetně transplantace, léčby onkologických onemocnění, neurodegenerativních procesů, biokompatibility či nových metod reprodukční medicíny.
Jedním ze společných cílů Plzeňského kraje a výzkumných organizací v regionu je přilákat špičkové zahraniční vědce. V Biomedicínském centru LF UK také díky podpoře Plzeňského kraje pracuje od května letošního roku profesor Khaled Ismail, který do Plzně přichází z Anglie a patří k předním světovým odborníkům na problematiku porodních dysfunkcí pánevního dna. Tento světově známý gynekolog a porodník významně přispěl k vývoji nových postupů uplatňovaných dnes v prenatální péči. V Plzni se zapojil do vědeckého týmu centra a bude se rovněž podílet na výuce mediků. Další zahraniční vědci zaměřující se na problematiku léčby onkologických onemocnění přijedou v nejbližší době do Plzně díky podpoře EU v rámci programu HORIZON 2020 (výzva ERA Chairs, projekt Chaperon). V našem regionu budou působit po dobu nejméně dalších 5 let a výrazně posílí již tak vysokou úroveň lékařských týmů zaměřených na onkologickou léčbu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV