Plzeň: První den Slavností svobody nabídl pietní akty i koncert filharmonie

04.05.2019 18:16 | Zprávy
autor: PV

V pátek 3. května byly v Plzni zahájeny Slavnosti svobody 2019. První den nabídl besedu veteránů se studenty středních škol, pietní akty v Habrmannově parku, na Chodském náměstí, v Husově ulici a položení květin u pomníku generála George S. Pattona. Vpodvečer přijal primátor Martin Baxa společně s radními Lucií Kantorovou a Vlastimilem Golou veterány americké a belgické armády na plzeňské radnici. Večer poté slavnosti oficiálně zahájil open air koncert Plzeňské filharmonie na náměstí Republiky.

Plzeň: První den Slavností svobody nabídl pietní akty i koncert filharmonie
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Pietní akty začaly v Habrmannově parku, kde si občané připomněli tři mladé muže, kteří odešli v době okupace bránit svoji vlast do služeb anglického královského letectva (RAF) a již se z ní nevrátili. Za město Plzeň se pietního aktu, který zorganizoval čtvrtý městský obvod, zúčastnil primátor Martin Baxa s radní Lucií Kantorovou. Všichni tři vojáci byli členy Západočeského aeroklubu v Plzni. „Odkazem na jejich statečný čin si připomínáme sílu a odvahu obyčejných chlapců z obyčejných rodin z Doubravky, kteří neváhali obětovat svůj život pro naši vlast a svobodu a zaslouží si tím naši úctu,“ uvedl primátor Martin Baxa. Následovala pietní setkání na Chodském náměstí, v Husově ulici a veteráni společně s primátorem Martinem Baxou položili květiny u pomníku generála George S. Pattona.

Vpodvečer přijali primátor Martin Baxa, radní Lucie Kantorová a radní Vlastimil Gola americké a belgické veterány s jejich rodinami v Obřadní síni plzeňské radnice. „Letos si připomínáme nejen 75 let od vylodění v Normandii 6. června 1944, ale také 30 let od změny režimu v naší zemi a možnosti se vám poklonit a poděkovat za vaše osvobození. Rok 1945 a 1989 spojuje svoboda, kterou jste nám přinesli. Děkuji vám, že jste přijeli,“ připomněl na recepci s veterány Martin Baxa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Praha 5: Šestnáctý ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově

10:44 Praha 5: Šestnáctý ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově

V neděli se na Malostranském hřbitově konal již šestnáctý ročník obnovených Májových slavností.