Pracovníci Biologického centra Akademie věd České republiky – Hydrobiologického ústavu při něm z rybníků odlovili část obsádky plevelných druhů ryb. Množství i složení těchto plevelných, dravých i ušlechtilých ryb v rybníce přitom může dlouhodobě ovlivnit kvalitu jeho vody. Od roku 2006 monitoring pravidelně zajišťuje Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP).
„Kontrolovat množství ryb a jejich druhovou skladbu je jedním z opatření, které pomáhá udržovat kvalitní vodu ve Velkém boleveckém rybníce. Tím, že snížíme množství plevelných ryb, omezíme přísun fosforu, který podporuje vznik sinic a vodních řas. To ocení zejména ti, co si v létě chodí do ‚Boleváku‘ zaplavat,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule, do jehož kompetence spadá i správa městských lesů a rybníků. Zdroj foto: Správa veřejného statku města Plzně.
„Monitoring rybí obsádky provádíme ve Velkém boleveckém rybníce od roku 2006 každoročně. Letos se uskutečnil navíc i na ‚Kameňáku‘,“ řekl vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. Vysvětlil, že monitoring provádějí pracovníci Biologického centra Akademie věd České republiky – Hydrobiologického ústavu pomocí lodi se speciální výbavou. Na ní se nachází elektrolovné zařízení, které ryby lehce omráčí tak, že je obsluha může podběrákem vylovit do připravené vaničky. Ryby je tak možné vytřídit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV