Plzeň: Výstava ukazuje Osvobození bez svobody

18.06.2021 10:48

Nezisková organizace Post Bellum připravila výstavu, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi a rozšířenou realitou. Instalována je v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Jmenuje se Osvobození bez svobody a návštěvníky pomocí autentických svědectví pamětníků provází obdobím od osvobození Plzně americkou armádou až po pád komunistického režimu.

Plzeň: Výstava ukazuje Osvobození bez svobody
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

Organizace Post Bellum založila a spravuje Paměť národa, což je nejrozsáhlejší veřejně přístupná pamětnická databáze v Evropě, kterou buduje ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Právě příběhy zaznamenané v Paměti národa jsou zpracovány na výstavě Osvobození bez svobody, která potrvá do konce letních prázdnin.

„Jsme zvyklí osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou chápat jako uzavřenou epizodu a zapomínáme na obrovskou naději, kterou vojáci tehdy přinesli. Naději na svobodu a demokracii, která však nebyla naplněna. Po pár letech totiž přišla totalita nová. Trvalo dlouhých 41 let, než jsme si tyto události mohli svobodně připomenout. Proto Osvobození bez svobody,“ vysvětlil Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňských kraj.

„Společnost Post Bellum není jen jedna z řady organizací, které se zabývají dějinami, ale má v sobě jasné hodnotové zacílení a zakotvení, které je i 30 let po sametové revoluci stále aktuální. To je v dnešní době důležité. Město Plzeň a celý region se stal laboratoří dějinných zvratů, které se v naší republice odehrávaly. Plzeň byla posledním velkým městem, které na konci druhé světové války osvobodila americká armáda. Byla 1. června 1953 dějištěm první velké revolty proti totalitním režimům. Byla také městem, v němž byli lidé pronásledováni za to, když zmínili, že nás v květnu 1945 Američané osvobodili. Jsem však hrdý na to, že příslušnost k západním hodnotám a hrdost na to, že nás americká armáda osvobodila, v našem městě žily a stále žijí,“ uvedl při vernisáži výstavy Osvobození bez svobody primátor města Plzně Martin Baxa. „Je důležité prostřednictvím takových projektů, jako je tato výstava, ukazovat, v jak hrozném režimu jsme 40 let žili. Jako bývalý učitel dějepisu vím, jak je důležité mladé lidi s dějinnými událostmi seznamovat přitažlivou a srozumitelnou cestou. Město Plzeň proto tento projekt rádo podpořilo a budeme se snažit, aby se informace o této výstavě dostala k našim školám a jejich žákům,“ dodal Martin Baxa.

Náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek uvedl, že už měl možnost výstavu zhlédnout v době jejího zkušebního provozu. „Autorům výstavy a jejím organizátorům patří dík za to, že se snaží přiblížit moderní dějiny mladé generaci,“ uvedl.

Zakladatel a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa zdůraznil, že plzeňská výstava ukazuje cestu, kterou by se společnost Post Bellum chtěla vydat. Projekt Osvobození bez svobody je totiž součástí plánu vybudovat v krajských městech takzvané Instituty Paměti národa. Tato kulturně společenská centra chtějí nabídnout atraktivní moderní expozice věnované novodobým dějinám, programy pro žáky, studenty ale také seniory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pravda vítězí? A co pro to můžeme udělat, ptá se festival Meeting Brno

16:07 Pravda vítězí? A co pro to můžeme udělat, ptá se festival Meeting Brno

Festival Meeting Brno se letos uskuteční již pošesté. Událost, která v roce 2016 otevřela diskuzi o …